• $9,5425
  • €11,1415
  • 551.377
  • 1522.04
25 Ağustos 2021 Çarşamba 18:45 | Son Güncelleme:

Süphan Dağı'nda kaybolan Ukraynalı dağcı bulundu

Süphan Dağı'nda kaybolan Ukraynalı dağcı bulundu
DHA

AFAD, UMKE ve jandarma ekiplerine drone ve bir helikopterin havadan destek verdiği çalışma ile Ukraynalı dağcı Vadim Zaskalko(32), bulundu.

Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki Süphan Dağı'na tırmandıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamaması üzerine AFAD, UMKE ve jandarma ekiplerinin hava destekli çalışmasıyla aranan Ukraynalı dağcı Vadim Zaskalko(32), bulundu.

DHA'nın haberine göre, ilçenin Yukarı Süphan köyünde olan Zaskalko'nun kaybolduktan sonra telefon şarjının bittiği bu yüzden de yetkililere ulaşamadığı belirtildi. Köyde telefonunu şarj ettikten sonra arkadaşlarını arayan ve iyi olduğunu bildiren Zaskalko, jandarma ekipleri tarafından köyden alınarak ilçeye getirildi.

Ukrayna'dan Bitlis'in Adilcevaz ilçesine gelip dün Süphan Dağı'na tırmanışa geçen dağcı, saat 21.30 sıralarında Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü M. Hakkı Oğur'u arayarak kamp bölgesine yakın bir noktada kaybolduğunu söyledi. Bunun üzerine Oğur, jandarmaya haber verdi. Arama çalışması başlatan jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri gece geç saatlere kadar yapılan çalışmalarda, dağcıya ulaşamadı.

Sabah saatlerinde arama çalışmalarına yerinden başlandı. Drone ve bir helikopterin de kullanıldığı aramalar devam ederken, 2 bin 700 metrede sürdürülen çalışmaları organize eden Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Oğur, kaybolan dağcının geçen yıl da Süphan'a geldiğini ekiple birlikte başarılı bir tırmanış gerçekleştirdiğini anlattı.

<p>Türkiye'nin dış ticarette attığı  başarılı adımları görmezden geldi. İhracatta cumhuriyet rekorla

İhracat rakamlarını çarpıtan Meral Akşener'e cevap Bakan Muş'tan geldi

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak