• $7,419
  • €9,0101
  • 442.26
  • 1540.21
02 Ekim 2020 Cuma 09:23 | Son Güncelleme:

Sosyal medya yasası nedir? Yeni sosyal medya düzenlemesi maddeleri neleri kapsıyor?

Sosyal medya yasası nedir" Yeni sosyal medya düzenlemesi maddeleri neleri kapsıyor"

Sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Yeni sosyal medya düzenlemesi maddeleri gereğince sanal ortamda hakaret etmenin de cezası olacak. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlere Türkiye'de temsilcilik açmadığı takdirde kademeli yaptırımlar uygulanacak.

Geçtiğimiz aylarda düzenlemesi yapılan sosyal medya yasası bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Buna göre Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlere Türkiye'de temsilcilik açmadığı takdirde kademeli yaptırımlar uygulanacak. Yeni sosyal medya düzenlemesi maddelerinde hakarete de ceza uygulanacağına yönelik ifadeler dikkat çekti.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NEDİR?

Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlere Türkiye'de temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye'de temsilcilik açacak. Sanal ortamda hakaret etmenin de artık cezası olacak. Temsilcilik açmayanlara ise para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

YENİ SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ MADDELERİ

Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

DOĞACAK ZARARDAN SORUMLU OLACAKLAR

Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve "kişilik haklarına saldırı" olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

HAKARETİN DE CEZASI OLACAK

Sanal ortamda hakaret etmenin de artık cezası olacak. Tehdit, taciz ve yalan haber yaymak eskisi kadar kolay olmayacak.

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek.

<p>HDP’nin Esenyurt ilçe binasına düzenlenen operasyon  kapsamında terör örgütü elebaşı Abdull

HDP siyasette sona mı yaklaştı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en pahalı savaş jetleri hangileri? İşte dudak uçuklatan fiyatlar

Dünyanın en saçma yasakları! Bunları ilk kez duyacaksınız