• $17,8541
  • €18,4324
  • 1031.92
  • 2829.58
3 Eylül 2015 Perşembe 10:49 | Son Güncelleme:

Sosyal medya kıyıya vuran bebek cesedini konuşuyor

Sosyal medya kıyıya vuran bebek cesedini konuşuyor

Bodrum'da dün cesedi kıyıya vuran bebek Twitter'da TT oldu. Dünya kıyıya vuran 3 yaşındaki Galip'i konuşuyor.

İnsanlık Bodrum'da kıyıya vurdu...  Sosyal medyada kıyıya vuran bebek cesedi için adeta yorum yağıyor. İşte dünyayı kahreden o haber... Bodrum'da dün sabah saatlerinde facia yaşandı! Yasa dışı yollardan yurtdışına çıkmaya çalışan kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu 12 kişi hayatını kaybetti. Teknenin batması ise cesetlerin kıyıya vurmasıyla anlaşıldı. 

Bodrum'da en acı görüntü ise 3 yaşındaki minik Galip'in kıyıya vurduğu cesediydi... Bu görüntü herkesin yüreğini yaktı. Sosyal medya ayağa kalktı, tüm televizyonlarda ve haber sitelerinde minik Galip'in cesedi vardı.... Twitter'da da dünya listesinde TT olan minik Galip'in öyküsü de bizleri derinden sarstı...

İŞTE MİNİK GALİP VE AYLAN'IN YÜREK YAKAN HİKAYESİ
Bodrum’da dün 12 kişinin hayatını kaybettiği facia yürek yalan sahnelerin yaşanmasına neden oldu. Ölümüyle dünyayı sarsan minik Aylan'ın ailesiyle birlikte Kobani’den IŞİD saldırıları nedeniyle kaçtığı öğrenildi. 3 yaşındaki Aylan’ın kıyıya vuran cansız bedeni Türkiye ve dünyayı gözyaşlarına boğdu. Aylan’ın kendisinden bir yaş büyük ağabeyi Galip’in cansız bedeni de kısa süre sonra bulundu. Minik Aylan ve ailesinin, Suriye’deki iç savaş ve IŞİD saldırıları nedeniyle yaşadıkları  Kobani’den kaçarak Avrupa’ya sığınmak istedikleri öğrenildi. Bu arada Aylan ve Galip kardeşlerin mutlu günlerinde çekildiği öne sürülen bir fotoğraf da sosyal medyada hızla yayıldı. Fotoğrafta iki kardeşin objektife gülümseyen yüzler görülüyor. İki küçük çocuğun mutlu ifadeleri fotoğrafı görenlerin bir kez daha yüreklerini yaktı.

İngiltere'nin saygın gazetesi Independent, @Qattouby adlı Twitter kullanıcısına dayandırarak Aylan ve Galip kardeşlerin bu fotoğrafını okuyucularıyla paylaştı

Independent'ın kaynak göstererek kullandığı Aylan ile Galip kardeşlerin eski fotoğrafları sosyal medyada birçok gazeteci tarafından da paylaşıldı. BBC'den Julia Macfarlane, ABC News'ün Ortadoğu Muhabiri Sophie McNeill, İrlandalı köşe yazarı Rachel Lynch ve Hollandalı gazeteci Sakir Khader, iki kardeşin sağken çekilen fotoğraflarını kişisel Twitter hesaplarından paylaştı.

Sarsıcı fotoğraf dünyada yankı buldu
Bodrum açıklarında sahile vuran bir Suriyeli çocuğun cansız bedeninin fotoğrafları tüm Türkiye’yi kahrederken, dünya da görüntüyü ‘Suriye savaşının sonuçlarını özetleyen kare’ olarak yorumladı. Karaya vuran, kardeş olan iki çocuğun 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile 5 yaşındaki Galip Kurdi olduğunu belirlendi. Bodrum açıklarında sahile vuran minik bedenlerin görüntüleri dış basında da yankı buldu. DHA ve AA’nın servis ettiği görüntüler, Reuters, AFP ve EPA gibi ajanslar aracılığıyla yüzlerce medya kuruluşunda kendine yer buldu. Dünya televizyonları da görüntülere yer verdi. En çarpıcı yaklaşım İngiliz Independent gazetesinden geldi. Gazete, “Eğer bir Suriyeli çocuğun cansız bedeninin sahile vuran bu olağanüstü güçlü görselleri Avrupa’nın göçmenlere yönelik tavrını değiştirmeyecekse, ne değiştirecek?” diye sordu. İngiltere’nin diğer bir tabloid gazetesi Daily Mirror ise, “İngiliz turistler Bodrum sahillerinde tatil yaparken sadece birkaç kilometre uzakta Türk polisi kıyıya vuran küçük bir Suriyeli çocuğun cesedini taşıyor” satırlarıyla yaşanan dramı özetledi.

İngiliz sitesi Huffington Post, “Boğulan çocuğun akıldan çıkmayan görüntüsü, Suriye savaşının sonuçlarını tek karede özetliyor” yorumunda bulundu.

Amerikan Washington Post gazetesi da, “Ölmüş bir bebek Akdeniz’deki mülteci krizinin şimdiye kadarki en trajik sembolü oldu” dedi.

ÜNLÜLERDEN TWEETLER

 

Şükrü Küçükşahin @Sukrukucuksahin 
Irak'ta yaşanan ders olmadı, Libya'da yaşanan ders olmadı, aynı yol Suriye'de de uygulanmak istendi. Sonuç: Bodrum'da sahile vuran yavrucuk.

Burhan Şeşen @burhansesen
Insanlık küçük bir çocuğun bedeninde kıyıya vurdu...

Feryal Gulman @FeryalGulman
O'nun hic sucu yokken bana savasi kim anlatabilirki???

Sunay Akın @SunayAkin
Hayatın sudan geldiğini dile getiren teorileri tartışa duralım, kıyıya vuran cansız çocuk bedenleriyle insanlığın evrimi sona ermiştir!

Ömür Gedik @omurgedik 
İnsanlık bugün Bodrum'da kıyıya vurdu ...

Ender Saraç @haydrendersarac
Onların yaşama hakkı için,daha fazla çocuk ölmesin diye , etkili uluslararası kamuoyu ve farkındalık olusturmaliyiz #ÇocuklarınÖldüğüDünyada

Tuba Ünsal @tubaunsal
O minnacık ayakkabıları...

Fatoş Karahasan @fatoskarahasan 
Orta Doğu'nun kadersiz yavruları! Evlatlarımızın geleceğini korumak için vicdanlı ve merhametli büyükler olmalıyız

Melis Alphan @melisalphan
Times'a da öğretin gazetecilik etiğini. hadi

Cevdet Yılmaz @_cevdetyilmaz 
Kıyıya vuran çocuk, minik parmaklarınla, kalbimizin kıyısına da vur...

DÜNYA BASINI BU KAREYİ NASIL GÖRDÜ?-TIKLA

 

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda
Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı
Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı
Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı