• $13,363
  • €15,1498
  • 759.937
  • 1857.4
13 Aralık 2020 Pazar 09:23 | Son Güncelleme:

Hastane randevusu olanlar yasaktan muaf mı? Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek serbest mi?

Hastane randevusu olanlar yasaktan muaf mı" Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek serbest mi"

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması dün akşam saat 21.00 itibarıyla başladı. Kısıtlama Pazartesi 05.00'e kadar uygulanacak. Peki, bu süreçte hastane randevusu olanlar ne yapacak? Sokağa çıkma yasağında hastaneye gidilir mi? İşte tüm merak edilenler...

Koronavirüs ile mücaele kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması dün akşam 21.00'da başladı. Hafta sonunu kapsayacak olan olan yasak, toplam 56 saat sürecek. Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkmanın yasak olacağı süreçte, muaf olan kişiler muafiyetlerini belgelemek kaydıyla dışarı çıkabilecekler. Peki, Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek serbest mi? Hastane randevusu olanlar yasaktan muaf mı? İşte tüm merak edilenler..  

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA HASTANEYE GİDİLİR Mİ?

Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), hastaneye gidebilecekler.

Sokağa çıkma yasağında ekmek almaya gitmek serbest mi? Bugün ve yarın fırınlar açık mı?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN KİMLER MUAF?

İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında yasaktan muaf olan kişiler şu şekilde belirtilmiştir:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup eve dönenler, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu-kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp yaşadıkları yere dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren belge, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini tamamlayarak eve dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilenler yasak kapsamına girmiyor.

Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Bakanlığımıza ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Bugün kargolar açık mı? Sokağa çıkma yasağında kargolar çalışıyor mu?

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA AÇIK OLAN YERLER?

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten işyerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, afetle ilgili çalışma yürüten kurum-kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT gibi).

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğal gaz çevrim santralleri gibi), yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat-ithalat-transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar.

Oteller ve konaklama yerleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım gibi faaliyetleri yürüten işletme-firmalar hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, üretim ve imalat tesisleri.

Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları.

Belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi, sebze, meyve toptancı halleri.

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı