• $8,092
  • €9,6995
  • 451.192
  • 1409.19
07 Mart 2021 Pazar 11:41 | Son Güncelleme:

Monmouthshire'daki Tintern Manastırı yakınlarında Orta Çağ'dan kalma gizli bir tünel keşfedildi

Monmouthshire'daki Tintern Manastırı yakınlarında Orta Çağ'dan kalma gizli bir tünel keşfedildi

Elektrik teknisyenleri, Monmouthshire'daki Tintern Manastırı yakınlarında elektrik kablolarının yerini değiştirmek amacıyla yaptıkları kazıda Orta Çağ'dan kalma gizli bir tünele rastladı.

The Western Power Distribution (WPD) şirketinden müteahhitler, olağanüstü keşiflerini yaptıklarında Monmouthshire'daki Tintern'de kazı çalışmalarına yeni başlamıştı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, yaklaşık 4 fit (yaklaşık 1,22 metre) yüksekliğindeki tuğla tünelin aşağı yukarı 900 yıl öncesinden kalma olduğu düşünülüyor.

Tünelin bulunduğu vadinin yakınında, 1131'de kurulan Gotik manastır Tintern Manastırı'nın kalıntıları var. Ancak WPD, geçidin herhangi bir resmi araştırma haritasında gösterilmediğini ve yerel sakinler ya da yetkililer tarafından bilinmediğini ifade etti.

WPD teknisyeni Allyn Gore, "gizli" tünel hakkında daha fazla bilgi edinmek için "yıllarca" arkeolojik araştırma yapılması gerekebileceğini söyledi.

Bu arada Gore'un ekibi, kazmaya başladıkları hendeği geri doldurdu ve kablolarını başka bir yere taşıyor.

Kazı ekibinin başında bulunan Gore, daha önce kazılar sırasında "bu kadar heyecan verici ve etkileyici" bir şey görmediğini söyledi.

Gore "Tünel sistemi, bir patikanın altına saklanmış, Angiddy Çayı'na paralel ilerliyordu ve vadi boyunca çay yolunu izliyor gibi görünüyordu; yüzyıllardır farkında olmadan üzerinde yürünmüş olabilir" dedi.

Gore ekibinin, Galler hükümetinin "tünelin büyüklüğünden etkilenen" tarihi ve kültürel miras kurumu Cadw'yi harekete geçirdiğini ve tünelin "bölgede daha önce keşfedilen demir işçiliği kalıntılarıyla bağlantılı" olabileceğini söyledi.

Arkeologlar şimdi tünel hakkında daha fazla ayrıntı saptamaya çalışıyor.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi