HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,0767
  • 209.534
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Şırnak Şenoba Tümgeneral Aydoğan Aydın kimdir, nereli kaç yaşında

Şırnak Şenoba yaşanan ve 13 askerin şehit olmasına neden olayın acısı heniz dinmedi. Şehit olanlar arasında Tümgeneral Aydoğan Aydın da vardı. 15 Temmuz'da Kayseri'de askerin sokağa inmesini engelleyen ve Kato Dağı'nda operasyon yürüyen Aydoğan Aydın, Sakarya'da toprağa verilecek. Şırnak Şenoba'da bir askeri helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düştü. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın da bulunuyordu. Peki Aydoğan Aydın kimdir?

x

Aydoğan Aydın kimdir aslen nereli kaç yaşında? Aydoğan Aydın Şırnak Kato Dağı'nda devam eden operasyonların başındaydı. Şırnak'ta şehit olan Aydoğan Aydın Sakarya'da toprağa verilecek. Aydoğan Aydın, 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) tarafından yapılan askeri darbe girişimini öğrenir öğrenmez komutanlığını yaptığı tugayı aradı ve verdiği talimatta "Bir tek er dahi dışarı çıkmayacak" ifadelerini kullandı. Kayseri Komando Tugay Komutanı iken, YAŞ toplantısı sonrasında tümgenerallik rütbesine terfi eden Aydoğan Aydın, Kayseri'de 15 Temmuz gecesi askerlerin dışarıya çıkmasını engelleyen komutan olarak biliniyordu

 

TÜMGENERAL AYDOĞAN AYDIN KİMDİR?

Aydoğan Aydın, 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) tarafından yapılan askeri darbe girişimini öğrenir öğrenmez komutanlığını yaptığı tugayı aradı ve verdiği talimatta "Bir tek er dahi dışarı çıkmayacak" ifadelerini kullandı. Kayseri Komando Tugay Komutanı iken, YAŞ toplantısı sonrasında tümgenerallik rütbesine terfi eden Aydoğan Aydın, Kayseri'de 15 Temmuz gecesi askerlerin dışarıya çıkmasını engelleyen komutan olarak biliniyordu. Hakkari'de FETÖ darbe girişimiyle ilgili soruşturmada gözaltına alınmış, ancak daha sonrasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın görev yaptığı birlikler şöyle:1987 Kara Harp Okulundan mezun oldu. 1988-1992 İstanbul 6’ıncı Piyade Tugay Takım Komutanlığı. 1992-1998 Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tim Komutanlığı,1998-2000 Kara Harp Akademisi Öğrenim, 2000-2001 Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığında Harekat Ş.Md.lüğü, 2001-2008 Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda Tabur Komutanlığı ve Kurmay Başkanlığı, 2008-2010 Almanya’da NATO Daimi Görev, 2010-2012 Gökçeada'da Komando Alay Komutanlığı, 2012-2016 Kayseri Komando Tugay Komutanlığı, 2016-.. Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tüm.K.lığı

ERDOĞAN İLE 3 GÜN ÖNCE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Tümgeneral Aydoğan Aydın, 3 gün önce terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a telefon yoluyla bilgi vermişti. Tümgeneral Aydoğan Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Terörle mücadele tarihinin erişemediği miktarda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulundu. Önümüzdeki günlerde bu mağara sayılarında artış olacak. Yine bu bölgede teçhizatların bulunmuş olması Türkiye genelindeki terörle mücadeleye katkı sağlayacaktır. Buranın temizlenmesi Ankara ve İstanbul'da terörün belinin kırılmasında da etki yapacaktır." şeklinde yürütülen operasyonla ilgili bilgileri aktarmıştı.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesinde yayınlanan videoda, Suudi gazeteci Cemal Kaşı

New York Times´tan ´Kaşıkçı cinayeti´ videosu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

Emekliye Ocak'ta seyyanen zam

En Çok Okunanlar