• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
30 Haziran 2024 Pazar 08:26 | Son Güncelleme:

Sınıf arkadaşı kardeşi oldu

Sınıf arkadaşı kardeşi oldu
AA

Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan koruyucu aile seferberliğindeki çift sayısı 8 bin 555'e yükseldi. O çocuklardan biri olan Banu, 4 yıl önce sınıf arkadaşı Zeynep'in ailesine katıldı; Kıyak çiftinin 3'üncü kızı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan 'Gönül Elçileri' projesiyle başlatılan koruyucu aile seferberliği her geçen gün büyüyor. Ankara Yenimahalle'deki 25 Mart Mahallesi'nin muhtarı Ayşegül Kıyak ile Fatih Kıyak çifti, binlerce aileden biri. İki kız çocukları olan çift, 2020'de küçük kızları Zeynep'in sınıf arkadaşı Banu'ya koruyucu aile oldu. Ayşegül Kıyak, okul aile birliğinde sınıf annesiyken Banu'yu gördüğünü belirterek, "Bir gün sınıfa girdiğimde saçları örgülü bir kız oturuyor orada. Koca koca gözleriyle bakıyor bana. Koruma altında olduğunu öğrendikten sonra sorduk, 'Bizimle yaşamak ister misin?' diye. Kendisi de kabul etti" dedi.

İkisi de 17 yaşında olan Banu ve Zeynep, şimdi farklı liselerde okuyor; ancak üniversite sınavına birlikte hazırlanıyor.

'BİNLERCE ÇOCUK BEKLİYOR'

30 Haziran Koruyucu Aile Günü vesilesiyle çiftlere seslenen Ayşegül Kıyak, şunları söyledi: "İnanın ki zor değil. Eğer gücünüz yetiyorsa; prosedürlere uyuyorsanız mutlaka gidip 'Sevgi Evleri'ni görün. Binlerce çocuk aile bekliyor."

SANKİ BEN DOĞURMUŞUM GİBİ...

4 yıldır kızının sınıf arkadaşına annelik yapan Ayşegül Kıyak, "Sanki ben doğurmuşum gibi; bazen diyorum ki ona 'İyi ki doğurmuşum kız seni. ' 4 yıldan daha fazladır berabermişiz gibi hissediyorum" diye konuştu.

TRAVMALARI BİRLİKTE ATLATTILAR

Van'da 2011'deki depremde enkazda kalıp felç olan Yunus Ertaş'la eşi Zinet Ertaş, 5 yıl önce biyolojik ailesi tarafından terk edildiği için devlet koruması altına alınan minik Elif'e koruyucu aile oldu. İkinci evlat hayallerini gerçekleştirerek anne ve babalık duygusunu yeniden yaşayan Ertaş çifti, depremin acı travmasını evin neşe kaynağı haline gelen şu anda 4 yaşındaki minik Elif sayesinde atlattı.

ENGELSİZ BABALIK!

Isparta'da devlet korumasında büyüyen İsa Ulusan, 2 çocuğunun annesi Şerife Ulusan'la (45) 8 yıl önce bir karar verdi; 5 yaşındaki zihinsel engelli erkek çocuğuna koruyucu aile oldu. Şimdi 13 yaşında olan oğluyla güzel anılar biriktiren Ulusan çifti, "Çocuklarımız okulu bitirince bir çocuğun daha koruyucu ailesi olacağız" dedi.

'VERMEMİZ GEREKEN SADECE SEVGİYDİ'

Tokat'ta ikisi de öğretmen olan Adem ve Hatice Uslu çifti, 6 Şubat depremlerinde enkazdan çıkarılan çocuklardan etkilenerek koruyucu aile olmaya karar verdi. 19, 12 ve 8 yaşlarında üç çocukları bulunan çift, 9 ay önce sevgi evlerinde kalan 7 yaşındaki Öykü Nur S.'ye sıcak yuvalarını açtı. Adem Uslu, "Soframıza bir tabak daha koyduk. Ekstradan vermemiz gereken sadece sevgiydi. Abime 'amca', baldızlarıma 'teyze' diyor" diye konuştu.

20 YILLIK HASRET ARAS'LA SONA ERDİ

Kırklareli'nde Hatice ve Onur Deyrin çiftinin 20 yıllık evlat hasretleri koruyucu aile oldukları Aras ile sona erdi. Koruyucu aile olduktan sonra evlerine neşe ve huzur geldiğini belirten Hatice Deyrin, "Bu mutluluğu tarif edemiyorum, farklı bir duygu" dedi.

30 PİLOT ŞEHİRDE GEÇİCİ KORUYUCU AİLE PROJESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. 'Geçici Koruyucu Aile Hizmet Modeli'ni devreye alarak bu yıl sonuna kadar 30 pilot ilde başlatmayı planladıklarını belirten Göktaş, "Koruyucu ailelerin tamamına Koruyucu Aile Akademisi uhdesinde eğitim vereceğiz" ifadesini kullandı.

10 BİN 270 MİNİĞE SICAK YUVA

Devlet korumasındaki çocuklara aile ortamı sağlayan proje çığ gibi büyüdü. 2002'de 515 çocuk koruyucu aile yanında bulunurken; bu rakam 10 bin 270'e yükseldi. Koruyucu aile olan çift sayısı da 8 bin 555'i buldu. Türk vatandaşı olan ve Türkiye'de yaşayan 25-65 yaş arasındaki en az ilkokul mezunu çiftler, koruyucu aile olmak için başvurabiliyor.

Merkez Bankası'ndan yeni karar! İlave adımlar atıldı
Merkez Bankası'ndan yeni karar! İlave adımlar atıldı

Merkez Bankası'ndan yeni karar! İlave adımlar atıldı

Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı
Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı

Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı

Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı
Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı

Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı