• $8,346
 • €10,1953
 • 501.316
 • 1461.59
05 Mayıs 2021 Çarşamba 09:52 | Son Güncelleme:

Marketlerde sigara satılacak mı? Sigara satışı yasaklandı mı?

Marketlerde sigara satılacak mı" Sigara satışı yasaklandı mı"

81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi gönderildi. Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı. Marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği belirtildi. Bu da akıllara sigara satışı yasaklandı mı? Marketlerde sigara satılacak mı? gibi soruları getirdi. İşte tüm detaylar...

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, 'market tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğinin altı çizildi. Bu açıklamanın ardından sigara satışı yasaklandı mı? Marketlerde sigara satılacak mı? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm merak edilenler...

SİGARA SATIŞI YASAKLANDI MI?

"Sigara yasağına" ilişkin iddiaları da AA muhabirine değerlendiren İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı, market tedbirlerine yönelik son yayınlanan genelgede, sigara yasağına ilişkin bir kısıtlama olmadığını belirtti. Çataklı, bu yöndeki tezviratların sosyal medya dedikodusundan ibaret olduğunu söyledi.

NELER YASAKLANDI?

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Yeni alınan tüm kararlara, süpermarket ve zincir marketlerin de uymak zorunda olduğu vurgulandı.

 • Sigara satışı yasaklandı mı
 • sigara yasak mı
 • sigara yasaklandı mı
 • sigara yasağı
 • marketlerde sigara satışı
 • yeni genelge
<p>Piyasalar haftaya nasıl başladı? Altın fiyatları neden yükselişte? Kademeli normalleşmenin ekon

Kademeli normalleşmenin ekonomiye etkisi nasıl olacak?

Ayvalık'ın kırmızı mercanları keşfedilmeyi bekliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Mayıs 2021)

Arjantin'de ''İsrail'i kınama, Filistin ile dayanışma'' gösterisi düzenlendi