• $7,707
  • €9,001
  • 461.409
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Temmuz 2020 Çarşamba 17:06 | Son Güncelleme:

15 Temmmuz'un simgesi Ömer Halisdemir nerelidir, kaç yaşındaydı?

15 Temmmuz'un simgesi Ömer Halisdemir nerelidir, kaç yaşındaydı"

Ömer Halisdemir 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların ardından adeta bu gecenin simgesi haline gelmişti. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün dördüncü yılı vesilesiyle Halisdemir bir kez daha anılıyor. Şehit Astsubay Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında olmak üzere çeşitli askeri görevlerde bulunmuştu.

15 Temmuz darbe girişimi akşamının simgelerinden Ömer Halisdemir anılıyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün bu yıl dördüncü yıl dönümü. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi gözünü kırpmadan öldürerek darbenin engellenmesinde büyük rol oynayan Kahraman Halisdemir, olay yerinde darbeci askerler tarafından defalarca kurşunlanarak şehit edilmişti.

ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR?

Ömer Halisdemir, 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde'nin Bor ilçesinde dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesinde çocukluğunu geçirdi. Okul sonralarında çobanlık yapan Halisdemir, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında olmak üzere çeşitli askeri görevlerde bulundu.

Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde askerin içindeki bir grup FETÖ mensubunun darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı 'dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürmüştür. Semih Terzi'nin korumaları tarafından Ömer Halisdemir 30 kurşunla şehit edilmiştir. Daha sonra ise askeri darbe yanlısı iki subay öldürülmüş 36'sı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır. Çeşitli basın kaynaklarında çıkan haberlerde Halisdemir ‘in "darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden" biri olduğu ifade edilmiştir.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>'Karadeniz gazı ithal

Bir Dakikada Gündem

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

24 Eylül Perşembe burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları

Balıkta en iyi 5 pişirme yöntemi