• $13,5704
  • €15,5025
  • 792.217
  • 2072.93
22 Haziran 2021 Salı 09:29 | Son Güncelleme:

Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? Pazar günü özel araçla seyahat yasağı var mı? İşte son durum...

Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı" Pazar günü özel araçla seyahat yasağı var mı" İşte son durum...

Şehirler arası seyahat yasağı hakkından yoğun araştırmalar yapılıyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yeni Kabine Toplantısı yapıldı. Gündeme dair merak edilen konuların ele alındığı toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanlığı yayımladığı son genelgede seyahat yasağı ile ilgili detayları vatandaş ile paylaşmıştı. Peki, Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? Pazar günü özel araçla seyahat yasağı var mı?

Şehirler arası seyahat yasağı gündemde yer alan konulardan oldu. Dün düzenlenen Kabine Toplantısı ile beraber konu netlik kazandı. Yayımlanan son genelgede vatandaşların özel araçlarıyla şehirler arası seyahate çıkmamaları esas alınmıştı. Peki, Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? Pazar günü özel araçla seyahat yasağı var mı?

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI KALKTI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Merak edilen şehirler arası seyahat yasağı ise kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Kovid-19 tedbirleri) Şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor." dedi.

PAZAR GÜNÜ ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşların özel araçlarıyla şehirler arası seyahate çıkmamaları esas alındı.

SEYAHAT YASAĞI NASIL?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirler arası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

- Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirler arası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmeleri kaydıyla izin verilecektir.

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirler arası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen sınavlar ile merkezi düzeyde planlanan sınavlara katılacak olanlar,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

Kamuda esnek çalışma ne zaman bitecek? Kamuda mesai saatleri değişecek mi?

Sinema salonları açıldı mı, ne zaman açılacak? Sinema salonları açılış tarihi belli oldu mu?

İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı mı? İçişleri Bakanlığı yeni genelgesi ne zaman yayımlanır?

  • Şehirler arası seyahat yasağı
  • Şehirler arası seyahat yasağı var mı
  • Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı
  • pazar günü Şehirler arası seyahat yasağı
  • özel araçla seyahat yasağı var mı
  • son dakika
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!