• $ 5,834
  • € 6,5647
  • 239.163
  • 96.052
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Seçim paraları ne zaman ödenecek? Seçim paraları 2019 ücretleri ne kadar?

2019 seçim paraları ne zaman yatacak sorusuna vatandaşlar yanıt arıyor. Seçim ücretleri ne kadar, nereden alınabilir sorusunun yanıtı sandık başında görev yapanların sorguladığı konulardan bir tanesi. Seçim paraları ne zaman yatacak? 2019 seçim ücretleri ne kadar? sorularının yanıtları merak ediliyor. 31 Mart Yerel seçiminde görevlendirilenler ücretlerini seçimden kısa bir süre sonra belirlenen bankalardan alabiliyorlar. Yerel seçimde görev alan sandık görevlileri sandık görevlisi ücretlerinin miktarını ve ödeneceği günü beklemeye başladılar. 110 liradan başlayarak göreve göre 261 liraya kadar çıkabilen seçim ücretleri, YSK tarafından açıklanmıştı. Peki, 2019 seçim ücretleri ne kadar? Seçim paraları hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

x

'Seçim paraları ne zaman yatacak?' sorusunun yanıtı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin geride kalması ile birlikte merak edilmeye başlandı. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçiminde on binlerce kişi sandık görevlisi olarak görevini gerçekleştirdi. Kamu görevlileri ve siyasi parti mensuplarından meydana gelen sandık görevlileri sandıklarda oyları denetledi ve oy kullanma işlemleri tamamlandıktan sonra sayımlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayımladığı karara göre seçim görevlisi ücretleri seçimden önce açıklanmıştı. 110 liradan başlayarak göreve göre 261 liraya kadar yükselebilen seçim ücretleri ne zaman ödenecek? Seçim paraları hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık...

SEÇİM PARALARI NE ZAMAN YATACAK? 
31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında merakla beklenen seçim paraları ödemeleri için kesin bir tarih açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 9 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan karara göre en yüksek seçim görevlisi ücreti 261 lira olarak belirlendi. 

2019 SEÇİM ÜCRETLERİ NE KADAR?
A) YÜKSEK SEÇİM KURULU

* Başkan ve Üyeler 261,00 TL

* Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler (Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 130,00 TL

* İkinci Derecede Sorumlu Görevliler (Şube Müdürü, BİM Müdürü, BİM Koordinatörü Seçim Uzmanı, Seçim Uzman Yardımcısı, Mali Hizmetler Uzmanı,) 126,00 TL

* Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Şef, Çözümleyici, Programcı, İstatistikçi, Mühendis,) 124,00  TL

* Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur, Teknisyen, Dağıtıcı Sekreter, Santral Memuru, Bilgisayar İşletmeni, Arşiv Memuru) 121,00  TL

* Şoför, Hizmetliler, Bekçi ve Diğer Personel 115,00 TL

* Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110,00 TL

B) İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI

* Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 130,00 TL

* İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 115,00  TL

* Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 126,00 TL

* Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 121,00 TL

* Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 115,00 TL

* Askı Yeri Görevlileri 110,00 TL

* Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110,00 TL

* Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110,00 TL

* Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 110,00 TL

C) SANDIK KURULLARI

* Başkan 124,00 TL

* Üye 115,00 TL

D) BİNA SORUMLULARI 124,00 TL

 

Seçim paraları ne zaman yatacak? 2019 seçim ücretleri ne kadar?

'Seçim paraları ne zaman yatacak?' sorusunun yanıtı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin geride kalması ile birlikte merak edilmeye başlandı.  31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçiminde on binlerce kişi sandık görevlisi olarak görevini gerçekleştirdi. Kamu görevlileri ve siyasi parti mensuplarından meydana gelen sandık görevlileri sandıklarda oyları denetledi ve oy kullanma işlemleri tamamlandıktan sonra sayımlar yapıldı. 110 liradan başlayarak göreve göre 261 liraya kadar çıkabilen seçim ücretleri, YSK tarafından açıklanmıştı. Peki, 2019 seçim ücretleri ne kadar? Seçim paraları hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. 


YSK'NIN GÖREVİ VE VİZYONU NE?

Türkiye'de seçimler ve halk oylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı yönetim ve denetimi altında yapılıyor.

Anayasa'nın 79. maddesi ile YSK'ya seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etme görevi verilmiş durumda.

Anayasa'da "Yasama Bölümü" içinde yer alan YSK, yalnız seçimlerin genel yönetim ve denetimini yürüten bir kurul değil. Yargıtay ve Danıştay'ın içlerinden çıkardıkları üyelerden oluşan seçimlerin yargısal denetimini de sağlayan karma egemen üst yargı merci.

YSK misyonunu şu şekilde tanımlıyor:

"Hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkelerini esas alarak, yargı denetimi ve gözetiminde, seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçimlerin yönetim ve denetim işlemlerinin; adil, şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayacak düzenlemeleri yapmak ve uygulamak, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan seçmenlere ait bilgilerin doğru, güncel ve bir bütün olarak saklanmasını sağlamak, seçim sonuçlarını güvenli ve hızlı bir şekilde kamuoyuna duyurmaktır."

YSK vizyonunu da şöyle tanımlıyor:

"Adil, şeffaf, güvenilir, serbest ve eşit şartlarda seçimlerin yapılmasını sağlamak."

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi Akkaya Sokak’ta bir binanın çevresinde toprak kayması yaşandı. Binan

Kağıthane´de bina böyle çöktü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Osmanlı usulü çarkla tespih yapıyor

5 yıl önce kurumaya yüz tutan Murat Nehri şimdi bambaşka