• $8,3852
  • €9,7753
  • 506.471
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
13 Ekim 2020 Salı 20:20 | Son Güncelleme:

Safer ayı son çarşamba günü ne zaman, hangi tarihte? Safer ayı 2020 ne zaman bitiyor?

Safer ayı son çarşamba günü ne zaman, hangi tarihte" Safer ayı 2020 ne zaman bitiyor"

Safer ayı ilk çarşamba günü ve son çarşamba günü müminler namaz kılmaya özen gösteriyorlar. Safer sözlükte “boş kalmak, boşluk; sararmak, sarılık; karında yaşayan kurtçuk” anlamlarına gelmektedir. Safer ayında belalardan korunmak için tövbe ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler takviminde Safer ayı bitiş zamanı da belirtilmişti.

Safer ayı geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Müslüman vatandaşlar bu aya özel namaz, dua gibi birçok ibadeti yapmaya özen gösteriyorlar. Bazı kaynaklara göre ise Safer ayı ilk çarşambası ile son çarşambası gününe özel namaz kılınıyor.

SAFER AYI 2020 NE ZAMAN BİTİYOR?

Safer ayı bu yıl 18 Eylül tarihinde başladı. Bu ayın son günü ise 17 Ekim olacak. Safer ayından sonra R.Evvel ayı geliyor.

SAFER AYI SON ÇARŞAMBA GÜNÜ NE ZAMAN?

Safer ayının 17 Ekim tarihinde sona ermesi dolayısıyla 14 Ekim Çarşamba günü bu ayın son çarşambası olmuş olacak.

SAFER AYI NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Ancak bazı kaynaklara göre Safer ayının ilk çarşambası ve son çarşambasına özel namaz kılınıyor.

SAFER AYINDA NELER YAPILMALI?

Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının ikincisi olan Safer ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)

DİYANET’İN SAFER AYI AÇIKLAMASI

Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19).

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Terörün yeni boyutu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Koca, İstanbul'da Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'nın açılışına katıldı.

Tekneyle gidilen kayalığa artı yürüyerek gidiliyor