• $7,8802
  • €9,3439
  • 465.681
  • 1314.25
22 Ekim 2020 Perşembe 00:15 | Son Güncelleme:

Sadettin Teksoy'un "Girdim Keloğlan Mağarası'na" sözleriyle hafızalara kazınmıştı... İnsanlar akın akın oraya gidiyor

Sadettin Teksoy'un "Girdim Keloğlan Mağarası'na" sözleriyle hafızalara kazınmıştı... İnsanlar akın akın oraya gidiyor
DHA

Yıllar önce sunucu Sadettin Teksoy'un "Girdim Keloğlan Mağarası'na gür çıkar saçım benim" sözleriyle hafızalara kazınan mağara, son zamanlarda özellikle saçı olmayan ve dökülenlerin ilgisini çekiyor. Keloğlan Mağarası'ndaki efsaneyi duyan vatandaşlar, mağaraya gelerek saçlarının çıkması için medet umuyor.

2000'li yıllarda sunucu Sadettin Teksoy'un gizemini araştırmak için gittiği ve adına tekerlemeler yazdığı Keloğlan Mağarası büyük ilgi çekiyor. Sadettin Teksoy'un "Başım benim başım benim, saçım benim saçım benim, dökülüyor saçım benim. Girdim Keloğlan Mağarası'na gür çıkar saçım benim, tarak tutar başım benim" sözleriyle hafızalara kazınan mağaradaki efsaneyi duyanlar bölgeye akın ediyor.

DHA'da yer alan habere göre, Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurgalar Mahallesi yakınındaki Mallı Dağı’nda bulunan ve 145 metre uzunluğundaki mağaranın içinde sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı ve örtü damla taşlar bulunuyor. 1990 yılına kadar kimsenin dikkatini çekmeyen, sadece çobanların bildiği mağara, yapılan çalışmalar sonrasında 2003 yılında turizme kazandırıldı. Türkiye’de turizme açık 14 mağaradan biri olan Keloğlan Mağarası’nın içi bir nevi damla taş ormanını çağrıştırıyor.

Tur operatörü Emre Süllü, “Bu bölgede yaşayan ve dışarıdan gelenler kel çobanın efsanesini duyunca mağaraya geliyor. Efsaneye göre, kel çoban saçı olmadığı için sevdiği kızla evlenemeyince kendini buraya kapatmış, günler sonra mağaradan çıktığında saçları varmış, köye döndüğünde kızla evlenmiş. Bunu duyanlar mağaraya gelerek medet umuyor” dedi.

KEL ÇOBAN EFSANESİ

Mağaraya ismini veren efsane ise şöyle; eskiden bölgede çobanlık yapan genç, bir kıza aşık olur. Ancak kel olduğu gerekçesiyle sevdiği kızla evlenmesine izin verilmeyince kendini dağlara vurur. Dolaşırken yorgun düşer ve gördüğü mağaraya girer. Burada günlerce uyuyan genç, uyandığına saçlarının çıktığını görür.

Köyüne döndüğünde, aşık olduğu kız onu görür ve evlenirler. O günden sonra da mağaraya ‘Keloğlan’ adı verilir. Bu efsane bölgede sıkça anlatılır. 

<p>ABD'nin New York Valisi Andrew Cuomo, koronavirüs kısıtlamalarına rağmen bir sinagogda binlerce k

ABD'de düzenlenen 7 bin kişilik sinagog düğününe tepki

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Babasının emanet bıraktığı 1955 model otobüse özenle bakıyor

Sarıyer'de taksi evin salonuna girdi