• $9,5406
 • €11,0791
 • 549.269
 • 1509.2
8 Ekim 2021 Cuma 09:53 | Son Güncelleme:

Rebiülevvel ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler? Rebiülevvel ayı fazileti nedir?

Rebiülevvel ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler" Rebiülevvel ayı fazileti nedir"

Rebiülevvel ayı ibadetleri ve okunacak dualar yoğun olarak araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre, Rebiülevvel ayının ilk günü bugün idrak ediliyor. Rebiülevvel Ayı, Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayata gözlerini açtığı mübarek bir aydır. Peki, Rebiülevvel ayı fazileti nedir? Rebiülevvel ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler?

Safer ayının geride kalması ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Dini Günler Takvimi'ne göre bugün Rebiülevvel ayı başladı. Müslüman alemi Rebiülevvel ayı ibadetleri, fazileti ve hadisleri ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki, Rebiülevvel ayı fazileti nedir? Rebiülevvel ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler?

REBİÜLEVVEL AYI FAZİLETİ NEDİR?

İslâm tarihinde rebîülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi içerisinde yer alan bilgilere göre Hz. Peygamber genel kabule göre Rebîülevvel ayının 12'sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiş ve bugünün kutlanması müslüman toplumlarda bir mevlid geleneği oluşturmuştur.

İslâm tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir. Safer ayının sonlarında Hz. Ebû Bekir'le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel'de buradan ayrılıp Medine'ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ'ya varmış ve burada Kubâ Mescidi'ni inşa etmiştir. 12 Rebîülevvel'de Medine'ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine'ye ulaşmıştır.

Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî'nin inşasına başlanmıştır. Hz. Peygamber'in âhirete irtihalinin de rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resûl-i Ekrem 12 Rebîülevvel Pazartesi günü vefat etmiştir.

REBİÜLEVVEL AYINDA NELER YAPILMALI?

Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

En'am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel Ayı'nın ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır. Rebiülevvel Ayı'nın ilk gecesinde iki rekat namaz sünnettir. İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir. Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi ise İki rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir. Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

REBİÜLEVVEL AYI HADİSİ DOĞRU MU?

"Rebiülevvel ayının girdiğini haber veren cennetlik olur, cehennemden kurtulur", "Kim, bu fazİletli ayın girişi münasebetiyle insanları tebrik ederse, cehennem ona haram olur." gibi rivayetler doğru mudur?

İslam hadis kaynaklarında böyle bir hadisin doğruluğu teyit edilmemiştir. Delilsiz, kaynaksız bu tür rivayetlere itibar edilmemesi önerilmektedir.

 • Rebiülevvel ayı
 • Rebiülevvel ayı ibadetleri
 • Rebiülevvel ayı okunacak dualar
 • Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır
 • Rebiülevvel ayı hadisi
 • Rebiülevvel ayı nedir
 • Rebiülevvel ayı fazileti
<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu