• $8,1985
  • €9,7492
  • 457.12
  • 1393.24
31 Mart 2021 Çarşamba 10:04 | Son Güncelleme:

2021 camilerde teravih namazı kılmak yasak mı? Ramazanda teravih namazı kılınacak mı? İşte son durum....

2021 camilerde teravih namazı kılmak yasak mı" Ramazanda teravih namazı kılınacak mı" İşte son durum....

Ramazan ayında teravih namazı kılmak isteyen vatandaşlar, aramalarında konuya geniş yer verdi. Mübarek Ramazan ayına has olan bu ibadet, nafile namazdır ve toplanda 20 rekattan oluşur. Dün Kabine toplantısı sonrası bu ayda alınan önlemler açıklanmıştı. Akıllarda ise Ramazanda teravih namazı kılınacak mı? Camilerde teravih namazı kılmak yasak mı? sorusu yer alıyor. Sağlık Bakanı Koca son durum açıklamasında bulundu.

Ramazana ayına mahsus olan teravih namazı her yıl Müslümanlar tarafından eda edilmektedir. Ülkemizde de etkisini gösteren yeni tip koronavirüs salgını sonrası Ramazanda teravih namazı kılınacak mı? Camilerde teravih namazı kılmak yasak mı? soruları gündeme geldi. Konuya yönelik son açıklama Bakan Fahrettin Koca'dan geldi.

RAMAZAN AYINDA TERAVİH NAMAZI KILACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek" açıklamasında bulundu.

TERAVİH NAMAZI NEDİR?

Terâvih namazı, Kutsal Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, sabah namazı vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir. Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez.

2021 İLK TERAVİH NE ZAMAN?

Mübarek üç aylardan sonuncusu olan Ramazan ayında oruç tutmaya başlayacak Müslümanlar 12 Nisan gecesi ilk teravih namazını kılacak.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü