• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:35 | Son Güncelleme:

Polis eşliğinde büyük vurgun

Polis eşliğinde büyük vurgun

Kendilerini savcı, asker ve polis olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran zanlılar 'Bu kadar da olmaz' denilen yöntemler kullanmaya başladı.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre Bugüne kadar telefonlarının PKK, Ergenekon terör örgütleri tarafından kullanıldığı ve ya cep telefonlarından Vali, Garnizon Komutanı ve Başsavcı gibi kamu görevlilerinin eşinin taciz edildiğini belirterek vatandaşlardan yüklü miktarda kontör ve para sızdıran dolandırıcılar bu kez polislerin başını yaktı.

VALİLİĞE ÇAĞIRILDI

Güven duyulması amacıyla polisin alet edildiği dolandırıcılık tuzağına kısa bir süre önce Kayseri'ye tayin edilen Ağrı Orman İşletme Müdür Vekili Mevlüt E. düştü. Kendisini Ağrı Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nden komiser Fatih olarak zanlı Mevlüt E'yi telefonla arayıp, "Cep telefonunuz PKK'lı teröristlerce kullanılıyor. Hatta sizin kimlik bilgileriniz ile örgüt .. bankasından adınıza 30 bin lira kredi çekecek. Teröristleri takip ediyoruz. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı Valilik'te sizi bekliyor. Oradaki polis arkadaşlar Savcı Bey'le görüşmenizi sağlayacak" dedi.

'BUYRUN SAVCI BEY ARIYOR'

Mevlüt E. bunun üzerine doğruca Ağrı Valiliği'ne gitti. Başka bir zanlı hiç vakit kaybetmeden Cumhuriyet Savcısı Harun olarak kendini tanıtıp Valilik'teki görevli polis memurunu telefonla aradı. Görevli polise, "Ben Savcı Harun, şu an yukarıda toplantıdayım. Benimle görüşmeye Mevlut E. geldi mi" diye sordu. Kapıda görevli polis memuru Mevlut E'nin geldiğini savcı sandığı dolandırıcıya bildirdi. Polis memurunun telefonu ile Mevlüt E'yle görüşen dolandırıcı, "Ben Cumhuriyet Savcısı Harun. Sizi arayıp bilgilendiren Fatih komisere güvenin. O ne derse tereddüt etmeden yapın. Operasyon yapıp teröristleri yakalayacağız" dedi.

POLİSLER BANKAYA GİTTİ

Bu olaydan sonra makamına giden Mevlüt E'yi sahte komiser Fatih tekrar aradı. Zanlı, "Hemen .. bankasına gidip 30 bin lira kredi çekin ve size bildireceğim hesaba parayı yatırın. Operasyon sonrası paranızı iade edeceğiz. Sizi takip ettikleri için polis arkadaşlar size refakat edecek" dedi. Çakma Savcı'nın talimatı ile Valilik güvenlik noktasında görevli resmi üniformalı iki polis Mevlüt E'nin bankadan kredi çekmesine refakat etti. Mevlut E. 29 bin lira çektiği krediyi M.G. adlı kişinin hesabına aktardı. Mevlüt E. bir süre sonra Cumhuriyet Savcısı Harun ve komiser Fatih olarak görüştüğü kişilerin adliye ve emniyet müdürlüğünde görev yapmadığını öğrenince dolandırıldığını anladı ve savcılığın yolunu tuttu.

Fatura polislere kesildi

Benzer dolandırıcılık Tokat, Batman ve Kars'ta da yaşandı. Tokat'ta SGK'da görevli bir memur Adliye'de görevli polisin kandırılması sonucu savcı sandığı kişinin bildirdiği hesaba kredi çekip 10 bin lira yatırdı. Olay anlaşılınca savcı ve polis rolündeki kişilerin sahte olduğu belirlendi. Cumhuriyet başsavcılıkları Ağrı, Tokat, Batman ve Kars'ta dolandırıcılığa alet edilen 5 polisin ifadesini aldı ve haklarında soruşturma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü de kendilerini arayan kişilerin doğru olup-olmadığını araştırmadan ve teyit etmeden inanan polisler hakkında "idari" disiplin soruşturması açtı. Vatandaşların dolandırılmasında "kusurları" bulunan görevli polislerin disiplin cezası alabileceği ifade edildi.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı