• $ 5,9327
  • € 6,5468
  • 285.247
  • 93439.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Pastırma sıcakları ne zaman, hangi ayda başlıyor? Pastırma yazı ne zaman? İşte yanıtı

Pastırma yazı ne zaman başlayacak, hangi ay? Pastırma sıcakları havaların ülke genelinde serinlemesinin ardından vatandaşlar tarafından aratılmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz haftalarda yağışların artması ve sıcaklıkların düşmesi vatandaşlara Pastırma sıcaklarını arattı. Bireyler Ekim ayının ortalarında kış gelmeden önce son kez sıcaklıkların artmasını ümit ediyor. Peki, Pastırma sıcakları ne zaman başlar? İşte yanıtı

Pastırma sıcakları ne zaman başlar, hangi ay? Pastırma yazı ne zaman sorusu arama motorunda yoğun bir şekilde aratılıyor. Havaların ülke genelinde soğuması ve sıcaklıkların düşmesi vatandaşlara pastırma yazını düşündürmeye başladı. Özellikle Ekim ayının ortalarına gelmemiz ve kış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşların havaların tekrar ısınıp ısınmayacağını merak ediyor. Haberimiz içerisinden Pastırma yazı sıcakları ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz

PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BAŞLAR?

Pastırma yazı ya da pastırma sıcakları; genellikle Ekim ayının ortaları ya da sonunda başlar ve Kasım ayının ikinci haftasına kadar sürer. Pastırma sıcakları başladığı zaman genellikle gündüzleri mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık görülürken geceleri ise hava puslu olur.

PASTIRMA YAZI İSMİNİ NEREDEN ALIYOR?

Adından da anlaşıldığı üzere pastırma yazı ismini pastırmadan almaktadır. Eski zamanlarda uzun yola giden yolcular, yanlarına bozulmasın diye pastırma alırlarmış. Bu mevsimde çok fazla ayaz olduğu için “Pastırma ayazı” ismi yıllar içerisinde pastırma yazına dönüşmüştür.

Başka bir nedeni ise en güzel pastırmaların bu mevsimde pişirildiği söylenmektedir.

PASTIRMA YAZI NE DEMEK?

Pastırma yazının fiziksel sebepleri bulunmaktadır. Bunların başlıcası, kutup kaynaklı soğuk hava kütlelerinin güneye inerken hareketsiz hale gelmesi ve bu şekilde sıcak yüksek basınç merkezi oluşturmalarıdır. Bu şekilde havanın dikey hareketi de engellenmiş olur. Bu zaman dilimlerinde havanın puslu olmasının en büyük sebebi ise alçak irtifalarda yoğunlaşan duman ve toz partiküllerinin engellenmesi ve hareketsiz hale gelmesidir. Pastırma yazı tabirinin kullanılmasının sebebi ise bu dönemde kışın tüketilen sucuk ve pastırma gibi yiyeceklerin hazırlanmasıdır.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Fransız basınının Barış Pınarı Harekatı sorusunu da yanıtlayan Güneş, ´Bir ülkenin dışına çıkmak,

Şenol Güneş, Fransız basınının ´Barış Pınarı Harekatı´ sorusunu yanıtladı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Vücuda etkisi inanılmaz! Her gün bir bardak nar suyu içerseniz...

MSB paylaştı! En yeni görüntü... Bebek katili teröristler böyle vuruldu