• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Pandemide kritik ameliyatlar onlara emanet... 'İğne deliği'nden hayat kurtarıyorlar

Pandemide kritik ameliyatlar onlara emanet... 'İğne deliği'nden hayat kurtarıyorlar
- BÜLENT ŞANLIKAN

Pandemide ameliyat yükünü üstlenen ‘Girişimsel Radyoloji' ekipleri, Kovid-19 kaynaklı damar tıkanıklıklarına anında müdahale ederek çok sayıda hayatı kurtardı. Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez, mücadelelerini anlattı.

Salgın sürecinde çok sayıda açık ameliyat ötelenirken, kritik önemdeki müdahaleler 'iğne deliği'nden vücuda girilerek yapılan 'girişimsel radyoloji' operasyonlarıyla gerçekleştirildi. İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü kurucusu Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez, girişimsel radyoloji operasyonları sonrası yatış sürelerinin saatlerle ifade edildiğini belirterek, "Pandemide servis ve yoğun bakım yükünü önemli oranda azalttık. Branş olarak koronavirüs hastalarına da müdahale edebiliyoruz. Özellikle, salgında pıhtılaşmadan kaynaklı damar tıkanıklığı vakaları çok arttı. Bu tıkanıklıklara hızla müdahale edip beyin felci ve uzuv kayıplarının önüne geçtik" dedi.

AYNI GÜN EVE DÖNÜŞ

Prof. Dr. Kılıçkesmez, bölümle ilgili şu bilgileri verdi: "Ultrason, BT, MR gibi yöntemlerle tanı koyan radyolojinin tedavi edici bölümüyüz diyebilirim. Hastaları anesteziyle uyutmadan ciltten iğne deliğiyle giriş yapıyoruz. Esas olarak damarsal ve tümöral hastalıkların tedavisini cerrahi olmadan anjiyo masasında yapıyoruz. Hastalar aynı gün yürüyerek evlerine, bir iki gün içerisinde işlerine dönebilirler. Anestezi alamayacak derecede yaşlı hastalar için yine girişimsel radyolojik yöntemler ciddi bir alternatif. Biyopsiler, damar tıkanıklıkları, beyin ve damar baloncukları, varikosel gibi uzun bir tedavi listemiz var. Kliniğimiz kronik geçmeyen diz ağrılarının embolizasyon ile tedavisinin ülkemizde ilk defa uygulandığı merkez konumuna geldi."

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı