• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ocak 2021 Perşembe 10:06 | Son Güncelleme:

Kuruluş Osman'da Malhun Hatun rolünü kim oynayacak? Osman Gazi kaç kez evlendi?

Kuruluş Osman'da Malhun Hatun rolünü kim oynayacak" Osman Gazi kaç kez evlendi"

Malhun Hatun, tarihte Osman Gazi'nin eşi ve Orhan Gazi'nin annesi olarak biliniyor. Kuruluş Osman dizisinde sık sık gündeme gelen konu sonrası vatandaşlar gerçek tarihte yaşananları merak ediyor. Sevilen dizide Osman Gazi'ye Burak Özçivit hayat veriyor. Osman Gazi'nin eşleri ve oğulları kimdir? Malhun Hatun kimdir, Kuruluş Osman'da Malhun Hatun rolünü kim oynayacak?

Osman Gazi'nin eşi Malhun Hatun hakkında arama yapılıyor. ATV'nin severek takip edilen dizisinde yaşanan olaylarda öğrenilmek isteniyor. Çarşamba akşamları ekrana gelen dizi Kuruluş Osman'da, Osman Gazi rolünde Burak Özçivit yer alıyor. Dizi de Orhan Gazi'nin annesinin kim olacağı da ayrıca ilgi ile aranan başlıklardan. Peki, Osman Gazi'nin eşleri ve oğulları kimdir? Malhun Hatun kimdir, Kuruluş Osman'da Malhun Hatun rolünü kim oynayacak?

OSMAN GAZİ'NİN EŞİ MALHUN HATUN KİMDİR, KAÇ ÇOCUKLARI VARDI?

Bazı kaynaklara göre Osmanlı Devleti'nin ilk padişahı olan Osman Gazi'nin iki eşi vardı. Osman Gazi'den sonra tahta geçen Orhan Gazi'nin annesi olan Malhun Hâtûn, Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’in kızıydı. Osman Gazi'nin ikinci eşi olan Râbi’a Bala Hâtûn ise, Osman Bey'in akıl hocası Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alâaddin’in annesiydi.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopesinde yer alan bilgilere göre Bala Hatun'un hayatı ve kimliğine dair bilgi yoktur. İlk Osmanlı kaynaklarında Mal Hatun / Malhun Hatun olarak geçer ve kendisinden genellikle Osman Bey’in hanımı, Şeyh Edebâli’nin kızı ve Orhan’ın annesi diye söz edilir. Türkiye Diyanet Vakfı'na göre Orhan Bey’in annesi olma ihtimali varsa da Şeyh Edebâli ile bir ilgisinin bulunmadığı kesindir.

İlk Osmanlı tarihçilerinden Âşıkpaşazâde, Mal/Malhun Hatun’u Şeyh Edebâli’nin kızı diye gösterir ve Osman’ın gördüğü rüyayı büyük bir devletin doğuşunun müjdecisi olarak yorumlayan Şeyh Edebâli’nin kendisine kızını verdiğini kaydeder; Orhan Bey’in de onun oğlu olduğunu bildirir.

Şeyh Edebâli’nin kızının adını Râbia ve Bâlâ Hatun olarak farklı şekilde kaydeden tarihçiler de vardır. Ancak Bâlâ Hatun ismi yazılışı Mal Hatun imlâsının istinsahı sırasında yapılan bir yanlışa dayanır (Kitâb-ı Tevârîh-i Âl-i Osmân, vr. 29b’de Bâlâ Hatun, 39a’da Mal Hatun).

Mal Hatun’a atfedilen türbe Bilecik’tedir.

KURULUŞ OSMAN'DA MALHUN HATUN ROLÜNÜ KİM OYNAYACAK?

Kuruluş Osman'da Malhun Hatun rolünü kim oynayacağı henüz bilinmiyor. Net bir bilgi gelince haberimize eklenecektir.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğa

Başkan Erdoğan: Lokantalar ve otellerle ilgili kararları Kabine Toplantısı'nda atacağız

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı