• $8,0061
  • €9,5296
  • 465.623
  • 1320.98
02 Haziran 2020 Salı 12:36 | Son Güncelleme:

Oruca nasıl niyet edilir?

Oruca nasıl niyet edilir"

11 ayın sultanı Ramazan ayı 23 Nisan Perşembe'yi 24 Nisan Cuma gününe bağlayan gece itibariyle başladı. Bolluk, bereket, kardeşlik ve yardımlaşma ayı olan bu ayda Müslüman vatandaşlar oruç ibadetlerini yerine getiriyorlar.

Mübarek Ramazan ayı 24 Nisan Cuma günü itibariyle resmen başlamış oldu. Vatandaşların büyük bir kısmı oruç tutmaya ve çeşitli ibadetlerini yerine getirmeye devam ediyorlar.

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Oruç ibadetini yerine getirmeden önce niyet etmek orucun şartlarından biridir. Vatandaşlar ise oruca nasıl niyet edileceğini araştırıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilendirmeye göre, oruç için sahura kalkılması da niyet sayılıyor. Açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

“Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400)."

ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Diyaneti'in oruca niyet etme vakti hakkında bilgilendirmeleri şu şekilde;

"Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).”

<p>Elazığ'da 6.8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından kentte çok sayıda konut yıkılmış ve ağır

Bakan Kurum'dan kentsel dönüşüm açıklaması

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uludağ'ın Robinson Crusoe'su 7 yıldır ormanda yaşıyor

Aliyev ve eşinden Ağdam'a ilk ziyaret: Burayı tek kurşun atmadan aldık