• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
30 Ocak 2019 Çarşamba 01:50 | Son Güncelleme:

Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir? Nişasta bazlı şeker nedir?

Nişasta bazlı şekerin zararları nelerdir" Nişasta bazlı şeker nedir"

“Nişasta bazlı şeker nedir” sorusu Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından araştırılıyor. Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ (İngilizce: HFCS), mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türüdür. Üç farklı şeker molekülü vardır: Glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılır ve doğada bolca bulunur.

Nişasta bazlı şeker kotası ile ilgili Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 5'ten yüzde 2.5'a indiriyoruz" dedi. Bu açıklamanın ardından “Nişasta bazlı şeker nedir” sorusu araştırılmaya başlandı. Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ (İngilizce: HFCS), mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türüdür. Üç farklı şeker molekülü vardır: Glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılır ve doğada bolca bulunur.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI NEDİR?

AK Parti Seçim Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 5'ten yüzde 2.5'a indiriyoruz" dedi.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER NEDİR?

Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ (İngilizce: HFCS), mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türüdür. Üç farklı şeker molekülü vardır: Glikoz, galaktoz ve fruktoz. Fruktoz, meyve şekeri olarak da adlandırılır ve doğada bolca bulunur.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER NERELERDE BULUNUR?

NBŞ, diğer tatlandırıcı türlerine göre uygun maliyetlidir ve açlık hissi uyandırır. Ürünlerin raf ömrünü de uzatmaktadır. Bu nedenle maliyet odaklı üreticiler tarafından kullanılmak istenmektedir. NBŞ, doğrudan tüketilmemekte daha çok şekerli ürünlerde kullanılmaktadır.

Şekerli hemen hemen her şeyde NBŞ bulunabilir. Türkiye’de market raflarında gördüğümüz ürünlerin hemen hemen hepsinde bulunuyor. Ürün içeriğinde mısır şurubu, meyve fruktozu, kristalin fruktoz, glikoşurup gibi isimlerle yer alır. Türkiye’nin aksine AB üyesi ülkelerde ciddi kısıtlamalar olduğu için Avrupa’da NBŞ ile tatlandırılan ürün sayısı azdır.

NİŞASTA BAZLI ŞEKERİN ZARARLARI NELERDİR?

Nişasta bazlı şekerin yoğun olarak tüketilmesi sonucu karaciğer yağlanması, pankreas kanseri, fibrozis, siroz, insülin hastalıkları, eklem iltihabı, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve türevi hastalıkların meydana gelebileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştı. En yaygın görülen zararı obezite ve diyabete yol açmasıdır.

İran hükümeti halk tarafından baskı altında, bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyecek? İran'da

Muhsin Fahrizade cinayetinin perde arkası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayat kurtaran pratik bilgiler

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...