• $7,4077
  • €8,9652
  • 415.587
  • 1471.39
28 Ocak 2021 Perşembe 22:36 | Son Güncelleme:

Küçük Kara Balık hikayesi ne anlatıyor? Netflix 50 M2 dizisinde geçen Küçük Kara Balık nedir?

Küçük Kara Balık hikayesi ne anlatıyor" Netflix 50 M2 dizisinde geçen Küçük Kara Balık nedir"

Küçük Kara Balık, Netflix'in yeni dizisi 50 M2'de sözü geçen ifadelerden oldu. İranlı bir yazar Samed Behrengi'nin bir kitabı olan Küçük Kara Balık diziyi izleyenler aranan başlıklardan oldu. Başrollerinde Engin Öztürk ve Aybüke Pusat'ın yer aldığı yapım dün akşam seyirci ile buluştu. Netflix 50 M2 dizisinde geçen Küçük Kara Balık nedir? Küçük Kara Balık hikayesi ne anlatıyor?

Netflix 50 M2 dizisinde sözü geçen Küçük Kara Balık araması yapılan konu başlıklarından oldu. Kara komedi dizisi 50 M2 27 Ocak Çarşamba günü Netflix kullanıcılarına sunuldu. Ses getiren yapımın başrollerinde Engin Öztürk ve Aybüke Pusat bulunuyor. Netflix 50 M2 dizisinde geçen Küçük Kara Balık nedir? Küçük Kara Balık hikayesi ne anlatıyor?

NETFLİX 50 M2 DİZİSİNDE GEÇEN KÜÇÜK KARA BALIK NEDİR?

Küçük Kara Balık, İranlı yazar Samed Behrengi'nin bir yapıtıdır.

Kitapları dünyanın birçok diline çevrilen, İran şahlık rejiminin muhalif yazarı Samed Behrengi'nin en ünlü iki kitabından biri olan Küçük Kara Balık, 12 Eylül Darbesi sürecinde Türkiye'de yasaklandığı gibi, halen İran'da da yasaklı kitaplar listesinde bulunmaktadır. Çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramları vurgulayan bir başyapıt sayılan eser; Türkiye'de Adana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından M.Şekip Taşpınar yönetiminde 2008-2009 sezonunda sahnelenmiştir.

Behrengi, bu kitapla dünyanın birçok yerinde tanındı ve sevildi, diğer önemli eseri olan Bir Şeftali Bin Şeftali de Küçük Kara Balık kadar tutulmuştur. Yedi yaş üstü masal kitabı olarak önerilen yapıt, Bratislava ve Bologna Dünya Çocuk Kitapları Fuarları'nda ödüller almış, farklı çevirmenler tarafından Türkçeleştirilmiş olup, Türkiye'de ilk basımı 1975 yılında olmuştur. Küçük Kara Balık, Mehmet Sönmez'in çizimleriyle nitelikli bir anlam kazanmış olup, her yaştan okuyucuları tarafından "Dünyanın en devrimci balığı" olarak yorumlanmaktadır.

KÜÇÜK KARA BALIK HİKAYESİ NE ANLATIYOR?

Denizin en derin sularında yaşayan yaşlı bir balığın, 12.000 çocuğu ve torununa anlattığı öyküde, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası, karşılaştığı zorluklara karşı direnerek yaşamı pahasına amacına ulaşmasını ve geride kalıp onu engellemeye çalışan bütün balıklara yol gösterici olması anlatılmaktadır.

<p>Antarktika'da Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1,270 kilometrekarelik büyük bir parça buzul, çatlayarak k

Antarktika'dan korkutan görüntü: 1,270 kilometrekarelik buzul parçası kopma noktasına geldi

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek