• $7,3403
  • €8,8135
  • 406.315
  • 1528.4
23 Şubat 2021 Salı 09:18 | Son Güncelleme:

NASA'dan teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topkaç kimdir, nereli? Abdulkadir Topkaç neden öldü, kaç yaşındaydı?

NASA'dan teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topkaç kimdir, nereli" Abdulkadir Topkaç neden öldü, kaç yaşındaydı"

"Diyarbakır'ın astronomu" Abdulkadir Topkaç vefat etti. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman Abdulkadir Topkaç NASA'dan teşekkür mektubu almasıyla biliniyordu. Peki, 27 sene boyunca yaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaşan Abdulkadir Topkaç kimdir, neden öldü?

NASA'dan aldığı teşekkür mektubuyla bilinen Abdulkadir Topkaç hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Abdulkadir Topkaç 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri TÜBİTAK ve NASA ile paylaşmıştı. Abdulkadir Topkaç kimdir, nereli ve kaç yaşında? İşte hayatına dair tüm merak edilenler...

ABDULKADİR TOPKAÇ KİMDİR?

Abdulkadir Topkaç, 1954 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlkokul mezunu olan Topkaç'ın asıl mesleği simit ustalığıydı. Aslında gençlik yıllarından beri astronomiye meraklı olan Topkaç'ın ciddi çalışmalarına başlaması 1991 yılında ayın hareketlerini dürbünle gözlemlemeye başlamasıyla oldu.

Astronomiyle ilgilenmeye başlamasını "1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, "Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?" şeklinde açıkladı.

Topkaç, ilk teleskobunu 1992 yılında İstanbul'da 2500 dolara satın aldı. Satın aldığı teleskop Sovyetler Birliği'nden kalmaydı. Bu teleskop, TSK'nın Sur ilçesinde PKK kuvvetlerine karşı gerçekleştirildiği hendek ve barikat operasyonunda tahrip oldu. Bunun üzerine sosyal medyada düzenlenen bir yardım kampanyası sonucunda Topkaç'a 16 bin liralık bir teleskop alınmıştır.

1992 yılında ayın bir aylık seyir açısını elde eden Topkaç, ayın yay şeklinde hareket ettiğini gözlemlemiştir. NASA'nın adresini turistlerden alan Topkaç, çalışmalarını NASA ve TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi göndermiştir.

Evli ve 8 çocuğu olan Topkaç'ın ailesi, kendisini deli olduğu gerekçesiyle 2001 yılında terk etmiştir.

Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde kanser tedavi gören Topkaç, 21 Şubat günü hayata gözlerini yumdu.

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı