• $7,8748
  • €9,3269
  • 465.292
  • 1314.25
27 Ekim 2020 Salı 12:19 | Son Güncelleme:

Ay'da su mu bulundu? NASA'dan Ay'da su keşfi!

Ay'da su mu bulundu" NASA'dan Ay'da su keşfi!

Ay'da su olduğu yapılan araştırmalar sayesinde ortaya çıktı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'da bulunan suyun güneş yüzeyini gören kısım olduğunu ve Ay'ın tüm yüzeyine dağılmış olabileceğini açıkladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Ay'ın yüzeyinde su keşfedildiğini resmi olarak ilan etti. NASA, "Ay'ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor." şeklinde açıklama yapıldı.

AY'DA SU MU BULUNDU?

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay'ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor.' ifadesine yer verildi.

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi

Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA'ya ait bir uydu tarafından alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin yaklaşık 40 bin kilometrekare veya ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1'i oranında yer kapladığını açıkladı.

Hayne, "Daha önce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha kolay çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Ay'da astronotların ihtiyaç duyacağı şeyler açısından bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Aşı piyasaları nasıl etkiledi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından bugün hayat normale döndü

Bugünkü burç yorumları