• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
22 Mart 2021 Pazartesi 20:12 | Son Güncelleme:

Naim Süleymanoğlu hastalığı neydi? Naim Süleymanoğlu ne zaman, neden öldü?

Naim Süleymanoğlu hastalığı neydi" Naim Süleymanoğlu ne zaman, neden öldü"

Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilen dünyaca ünlü sporcu Naim Süleymanoğlu'nun hayatını konu edinen Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi bu akşam TV'de ilk kez olarak TRT1 izleyicisi ile buluşacak. Naim Süleymanoğlu, Türk ve Dünya spor tarihinin en önemli sporcularından birisidir. Halterde üst üste dünya rekorları kıran Naim Süleymanoğlu, kısa boyu olmasına karşın çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü olarak anılmaktadır. İşte hakkında tüm merak edilenler...

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi TV'de ilk kez olarak bu akşam TRT1'de izleyicisinin karşısına çıkacak. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin yerine Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu yayınlanacak. Halterde elde ettiği başarılarla dünyanın efsane sporcuları arasına adını yazdırmayı başaran Naim Süleymanoğlu'nun hayatı film ile birlikte bir kez daha gündeme geldi. Naim Süleymanoğlu ne zaman, neden öldü? Naim Süleymanoğlu hastalığı neydi? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm detaylar...

NAİM SÜLEYMANOĞLU NE ZAMAN, NEDEN ÖLDÜ?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'da dünyaya geldi. Haltere 1977'de başladı. 15 yaşında iken Brezilya'da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon olan Süleymanoğlu onaltı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı. Süleymanoğlu'nun boyu 1,47 m kilosu ise 62 kg'dı.

Süleymanoğlu, 1983 yılında Viyana'da yapılan turnuvada, 56 kiloda dünya rekorlarını sırası ile koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda da 295 kilo olarak kırdı. Daha sonra bu rekorlarını yine kendisi kırdı. 1986 yılında dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisinden katıldı ve toplamdaki rekorunu 335 kiloya çıkararak dünya şampiyonu oldu. 1988 Seul Olimpiyatları'da ise yine 60 kilo kategorisinde muhteşem rekorlar kırdı. (Toplam: 342,5 kg) Naim Süleymanoğlu'nun Seul'daki muhteşem başarısı ile Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1984, 1985 ve 1986'da dünyada, yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angles Olimpiyatları'na, Bulgaristan'ın da Sovyetler Birliği'nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne, Avustralya'da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11 Aralık'ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği'ne sığınarak, Türkiye'de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından, Naim Süleymanoğlu adını aldı.

1992 Barcelona Olimpiyatları'nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994'te Bulgaristan'da yapılan, Avrupa Halter Şampiyonası'nda da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

Çin'de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu'nun Aralık 2000'de Atina'da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU NEDEN ÖLDÜ, HASTALIĞI NEYDİ?

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylül'de yoğun bakıma alındı. 6 Ekim'de de ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı.

Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında hayatını kaybetti.

Naim Süleymanoğlu'nun eşi ve çocukları kimdir? Naim Süleymanoğlu kaç çocuğu var?

  • Naim Süleymanoğlu neden öldü
  • Naim Süleymanoğlu ne zaman öldü
  • Naim Süleymanoğlu hastalığı
  • Naim Süleymanoğlu kimdir
  • Naim Süleymanoğlu hayat hikayesi
<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı