• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
04 Haziran 2020 Perşembe 16:26 | Son Güncelleme:

Mukabele dinleyerek hatim edilir mi?

Mukabele dinleyerek hatim edilir mi"

Mukabele, bir kimsenin Kur'an'ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur'an'dan takip etmesi anlamına geliyor.

Mukabele, bir kimsenin Kur'an'ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur'an'dan takip etmesi oluyor. 

MUKABELE DİNLEYEREK HATİM OLUR MU?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 'Televizyon veya CD’den mukabele dinlemekle hatim yapılmış olur mu?' sorusunun da cevabını verdi. Televizyon veya CD’den okunan bir mukabeleyi takip etmenin sevap olduğunun vurgulandığı yüksek kurul cevabında, şu görüşe yer verdi: "Hatim Kur’an’ın başından sonuna kadar okunarak bitirilmesidir. Kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle Kur’an dinlemiş olur. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir. Ancak kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur."

İNTERNETTEN HATİM TAKİP EDİLİR Mİ?

Hatim, Kur’an’ın başından sonuna kadar Arapça olarak okunarak bitirilmesidir. Televizyon veya cd’den okunan bir mukabeleyi takip etmek veya dinlemek sevaptır. Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse hatim sevabı alır. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir.

<p>İstanbul Maltepe'de markette çıktıktan sonra evine doğru yürüyen Hatice Türkoğlu, tanımadığı bir

İstanbul'un göbeğinde korkunç olay: Sokak ortasında tanımadığı şahsın saldırısına uğradı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Artvin'de iki köy karantinaya alındı

İstanbul'da korkutan yangın