• $8,8689
 • €10,474
 • 499.049
 • 1384.68
8 Eylül 2021 Çarşamba 09:34 | Son Güncelleme:

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Türkiye'de Mu varyantı kaç kişide görüldü?

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir" Türkiye'de Mu varyantı kaç kişide görüldü"

Mu varyantı gündemde yoğun olarak araştırılan konular arasında yerini aldı. Koronavirüs varyantlarından biri olan Mu varyantı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düzenli yayımladığı haftalık raporunda yer almıştı. Mu varyantı, daha önce düşük uyarı seviyesine karşılık gelen "yakından izlenmesi gereken" olarak varyant olarak duyurulmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son dakika açıklamasına göre Türkiye'de de Mu varyantı görüldü.

Koronavirüs varyantlarından biri olan Mu varyantı ile ilgili aramalar hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsün "Mu varyantı" görüldüğünü bildirdi. Mu varyantı ile ilgili aramalar yoğunlaştı. Peki, Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Mu varyantı Türkiye'de kaç kişide görüldü? İşte merak edilen detaylar...

MU VARYANTI NEDİR?

Mu varyantı, ilk kez bu yılın Ocak ayında Kolombiya'da tespit edilmişti. Daha önce yapılan açıklamalarda Mu varyantı, düşük uyarı seviyesine karşılık gelen "yakından izlenmesi gereken" olarak varyant olarak duyurulmuştu.

MU VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nefes darlığı, balgamlı öksürük, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı veya kusma, İştahsızlık, yüksek ateş gibi belirtiler Mu varyantı belirtileri arasında yer alıyor.

MU VARYANTI TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİDE VAR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 2 kişide koronavirüsün "Mu varyantı" görüldüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un tespit edilen "Mu" varyantı ile ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar 2 vaka dışında 'Mu' varyantı tespit ettiğimiz kişi olmadı." bilgisini paylaştı.

MU VARYANTI HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

Mu varyantı, özellikle Güney Amerika'da etkili oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düzenli yayımladığı haftalık raporunda, "Mu Varyantı" olarak adlandırılan koronavirüs varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceği belirtildi.

DSÖ, 31 Ağustos'ta yayımladığı haftalık raporundai varyantın "incelenmesi" gereken varyantlar arasında olduğuna dikkat çekilirken, Güney Amerika ve Avrupa'da vakalar olduğunun altı çizildi. DSÖ, "Mu Varyantı"nın aşılara karşı daha dirençli olabileceğini düşündüren mutasyonlara sahip olduğunu, ancak bunu daha fazla incelemek için yeni çalışmalara ve verilere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

DSÖ, "Mu Varyantı"nın küresel yaygınlığının şu anda yüzde 0,1 seviyelerinde olmasına rağmen, Kolombiya'da vakaların yüzde 39'unu ve Ekvador'daki vakalarını yüzde 13'ünü oluşturduğunu bildirirken, yaygınlığın sürekli artışta olduğunu vurguladı.

DSÖ, koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. Bunlar, VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor. "Mu Varyantı" şimdilik "ilgi varyantları" arasında sınıflandırılıyor.

 • Mu varyantı
 • Mu varyantı nedir
 • Mu varyantı türkiyede var mı
 • Mu varyantı kaç kişide var
 • Mu varyantı son dakika
 • Mu virüsü nedir
 • Mu varyantı belirtileri neler
 • koronavirüs Mu varyantı
<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor