• $7,8944
  • €9,3653
  • 462.711
  • 1314.25
28 Ekim 2020 Çarşamba 22:46 | Son Güncelleme:

Mevlid Kandili zikirleri ve tesbihleri hangileri? Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler nelerdir?

Mevlid Kandili zikirleri ve tesbihleri hangileri" Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler nelerdir"

Mevlid Kandili 28 Ekim 2020 tarihinde idrak ediliyor. Bu mübarek günde ibadet edecek olan müminler Mevlid Kandili zikirleri ve tesbihleri çekecekler. Mevlid "doğum zamanı" demektir. Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum günü olan Mevlid Kandili gecesinde dilekler geri çevrilmez. Dolayısıyla bugünün ibadetle geçirilmesi önerilir.

Hz. Muhammed'in doğduğu rahmetle dolu Mevlid Kandili bu yıl 28 Ekim Çarşamba günü idrak ediliyor. Müslümanlar hem camilerde hem de evlerinde ibadetler yaparak bu kutlu günü ihya edecekler. Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler de yapılan ibadetler arasındaki yerini alacak.

MEVLİD KANDİLİ'NDE ÇEKİLECEK ZİKİRLER

Mevlid Kandili'nde "Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Tesbih namazı kılınışı sizlerle!

MEVLİD KANDİLİ'NDE ÇEKİLECEK TESBİHLER

Mevlid Kandilinde günahların affına vesile olan tesbih namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir : "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym".

MEVLİD KANDİLİ SELATEN NARİYE HATMİ NASIL YAPILIR?

Herhangi bir sıkıntı anında bunların hatmi yapılarak dua edilirse, Cenab-ı Hakk dilekleri kabul eder. Salat-ı Münciye'nin 1000, Salat-ı nariye'nin hatmi ise 4444 defa okumaktır. "salat-ı nariye", ya da "salat-ı tefriciye" olarak bilinen cümleler, sadece bazı Şia kitaplarında ve Mağripte yazılmış dua kitaplarında yer almaktadır. Bizde dua kitabı yazanlar da bunu oralardan almış ve kitaplarına koymuşlardır. Bu kitatapları yazanların, kitaplarının satışını artırmak için, bunu şu kadar okuyan şöyle olur, gibi ümit verici müjdeler zikretmeleri bunun yaygınlaşmasına sebep olmuştur. 

Sonuç olarak diyebiliriz ki,"salat-ı nariye ya da "salat-ı tefriciye" olarak bilinen cümleler, bilinmeyen bir insanın bir araya getirdiği cümlelerdir, ve bir yorumla çok güzel manalar içermektedirler. Allah Rasulüne bunlarla da salatu selam okumanın hiç bir sakıncası yoktur. Hatta anlamları doğru bilinirse bu güzeldir. Ancak bu cümlelerden ya da bunların belli sayılarda tekrarlanmasından bir medet umma, insanı Allah'tan uzaklaştırabilir, kaş yapayım derken göz çıkarılmış olur. İnsan tesiri Allah'tan değil, kutsallık Allah'tandır. "Salat-ı nariye" Türkçe anlamı şu şekildedir:

“Göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut onlara hem kız, hem erkek çocuklarını birarada verir. Dilediğini de kısır bırakır. O her şeyi bütünüyle bilendir. Her şeye gücü yetendir.”(Şura, 42/49-50)

Mevlid Kandili duası nasıl okunur? Mevlid Kandili duaları ve ibadetleri nelerdir?

Hadisli, ayetli, anlamlı Mevlid Kandili kutlama mesajları ve sözleri! En güzel resimli Mevlid Kandili mesajları yayında!

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Aşı piyasaları nasıl etkiledi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yaralı halde bulunan caretta caretta Muğla'da tedavi ediliyor