• $ 6,8179
  • € 7,5263
  • 377.953
  • 105402
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
08 Kasım 2019 Cuma 21:38 | Son Güncelleme:

Mevlid Kandili ile ilgili hadisler, ayetler nelerdir? Uzun, kısa Mevlid Kandili hadisleri sizlerle..

Mevlid Kandili ile ilgili hadisler, ayetler nelerdir? sorusu arama motorunda yoğun olarak araştırılıyor. üslümanlar bu özel günü tesbih çekerek, dua ederek, nafile namazı kılarak ve oruç tutarak geçirir. Bu sene Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlid Kandili 8 Kasım'da idrak edilecek. Müslümanlar birbirleri ile paylaşmak için Mevlid Kandili ile ilgili hadisleri, ayetleri araştırıyor. İşte uzun, kısa Mevlid Kandili hadisleri..

Mevlid Kandili ile ilgili hadisler, ayetler nelerdir? sorusu Müslümanlar tarafından aranan konular arasında yer alıyor. Hz. Muhammed'in doğduğu gün olan Mevlid kandili 8 kasım Cuma günü yani yarın idrak edilecek. Duaların kabul olduğu bu geceyi insanlar camilere giderek, namaz kılarak, bol bol dua ederek geçirecek. Aynı zamanda bu gecenin önemini anlamak isteyenler internette Mevlid Kandili ile ilgili hadisler, ayetler nelerdir? merak ediyor. İşte yanıtı..

 

MEVLİD KANDİLİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Mevlid Kandili Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğum günü olması sebebiyle İslam alemi için önemlidir. İslam dinindeki en hayırlı gecelerden biri kabul edilir. Çok özel bir gece olduğu için Mevlid Kandili'nde yapılan duaların kabul olunduğuna inanılır.Haliyle de o gecenin bol bol dua edilerek ve ibadetle geçirilmesi tavsiye edilir.

MEVLİD KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSLER 

Abdullah b. Amr Radıyallahu anh'dan rivayetle Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;"Küçüklerimize merhamet etmeyen ve büyüklerimizin hakkını tanımayan bizden değildir." 
 
Ebu Davud, Sünen, Edeb, 58. H.No; 4943; el-Hâkim, el-Müstedrek ale's-Sahiheyn, c1.s.131. H.No; 209.


 
Abdullah b. Amr b. El-Âs Radıyallahu anhuma'dan rivayetle Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;"Merhametli olanlara Rahman rahmet eder. Yerde olanlara merhamet edin ki gökte bulunanlarda sizlere merhamet etsin." 
 
El-Beyhaki, Şua'bu'l-İman, c.7.s.476. H.No; 11048. 
 
EL-Abbas b. Abdulmuttalib Radıyallahu anh Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem'den şöyle işittiğini söylemiştir;" Allah Teala'ya rab olarak, İslam'a din olarak ve Muhammed'e (Sallallahu aleyhi ve sellem) peygamber olarak razı olan, imanın tadını tadar." 
 
Müslim, Sahih, İman, 11. H.No; 56. 
 
Enes Radıyallahu anh'dan rivayetle Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;
 
"Nefsimi elinde bulundurana yemin ederim ki, sizden biriniz ben ona babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha sevimli olmadıkça iman etmiş olamaz.
 
"Buhârî, Sahih, İman, 8; Müslim, Sahih, İman, 69. 

MEVLİD KANDİLİ AYETLERİ 

Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'in âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti ögreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmustur. Halbuki  daha önce onlar apaçik bir sapiklik içinde idiler. " (Âl-i Imrân, 164)

 " Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarici olarak gönderdik; fakat insanlarin çogu bilmezler." (Sebe, 28)

"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiyâ, 107)

"Andolsun, Allah'in rasûlünde sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavusmayi umanlar için ve Allah'i çok ananlar için güzel bir örnek vardir." (Ahzâb, 21)

 "De ki: Allah'i seviyorsaniz bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarinizi bagislasin..." (Âl-i Imrân, 31)


PKK'lı teröristlerin bayramda saldırı planı engellendi

PKK'lı teröristlerin bayramda saldırı planı engellendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İdlib'de 13'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi

Erzincanlı çiftçiden dona karşı damacana ve poşetli önlem