• $7,4129
  • €9,0434
  • 441.895
  • 1542.45
07 Ekim 2020 Çarşamba 10:19 | Son Güncelleme:

Toz taşınımı nedir, neden olur? Toz taşınımı sorunları nelerdir?

Toz taşınımı nedir, neden olur" Toz taşınımı sorunları nelerdir"

Meteoroloji'den gelen açıklamaya göre Marmara ve Ege kıyılarında toz taşınımı olacağı aktarıldı. Tedbir almak isteyen vatandaşlar toz taşınımı dair arama yapmaya başladı. Yapılam araştırmaya göre toz taşınımının temel nedeninin kuraklık ve çölleşme olduğu görülmektedir.

Toz taşınımı uyarısı bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Gelen açıklamaya göre Marmara ve Ege kıyılarında toz taşınımı olacağı bildirilmesi üzerine vatandaşlar konu hakkında araştırma yapmaya başladı. Toz taşınımının yaşanmasındaki temel sebebin kuraklık ve çölleşme olduğu söylenmektedir.

TOZ TAŞINIMI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşımaktadır. Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika (Sahra çölü), Asya (Gobi ve Taklamakan), Arabistan Yarımadası, Güney Amerika ile Avustralya’da bulunan çöllerdir.

Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir. Göreceli olarak daha büyük olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının yakınlarında çökerken, küçük olanlar ise binlerce kilometre yol kat edebilmektedir.

Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu olaylardan en fazla etkilendiği bilinmektedir. Afrika’da yapılan çalışmalar, çocuklarda görülen menenjit vakaları ile toz fırtınaları arasında önemi bir bağ olduğunu göstermiştir.

Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkilemektedir. Toz kaynak alanlarına yakın bölgelerde, fırtınaların yaşandığı dönemlerde havaalanları kapatılmakta, karayolu ulaşımında ise büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkilenmektedir. Ülkemize olan toz taşınımı, Basra alçak basınç merkezinin daha etkili olduğu İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında daha yoğun gerçekleşmektedir. Suriye ve Irak sınırına yakın yerleşimlerimiz başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu bölgemiz toz taşınımından en azla etkilenen yöremizdir.

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler