• $7,4829
  • €9,0493
  • 441.909
  • 1556.77
31 Aralık 2020 Perşembe 23:52 | Son Güncelleme:

Mekke'nin fethi ne zaman? Mekke kaç yılında fethedildi?

Mekke'nin fethi ne zaman" Mekke kaç yılında fethedildi"

31 Aralık yılın son günü dolayısıyla Mekke kaç yılında fethedildi? Mekke'nin fethi ne zaman, hangi tarihte? gibi peş peşe sorular arama motorlarını meşgul etmeye başladı. Mekke, Hz. Muhammed'in doğduğu ve büyüdüğü şehirdir. Hz. Muhammed, peygamber olduktan sonra Mekkelileri İslam dinine davet etmiş ancak onlar bunu kabul etmemiştir.

Mekke'nin fethi günümüzde asıl fetih tarihi ve fethin kutlanışı olmak üzere 2 farklı zamanı teşkil ediyor. Bu durum, vatandaşlar açısından kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Müslümanlarla Mekkeli Kureyşliler arasında imzalanan Hudeybiye Antlaşması'na uyulmayınca Mekke'nin fethi hadisesine kadar giden bir olaylar silsilesi yaşanmıştır. Peki, Mekke kaç yılında, ne zaman fethedildi?

MEKKE KAÇ YILINDA FETHEDİLDİ?

Müslümanlarla Mekkeli Kureyşliler arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi bu antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanların himayesindeki Huzaa kabilesine saldırdı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke'ye haber göndererek, öldürülenlerin kan bedellerinin ödenmesini veya Beni Bekir kabilesiyle olan ittifakın sonlandırılmasını, aksi halde Hudeybiye Antlaşması'nın bozulmuş sayılacağını ve savaşa mecbur kalacaklarını bildirdi. Mekkeliler, teklifleri reddettiler ve harbe hazırlanacaklarını bildirdiler. Mekkeliler daha sonra fikir değiştirip Ebu Süfyan'ı Müslümanları bir barışa ikna etmesi için Medine'ye gönderdiler. Ancak görüşmelerden hiçbir netice alınamadı.

Hz. Muhammed, Hicret'in 8. yılı, Ramazan ayının 10. günü, 10 bin kişilik bir ordu ile Medine'den çıktı (1 Ocak 630). 20 Ramazan'da (11 Ocak 630) Hz. Muhammed ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:

"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz."

Hz. Muhammed hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid'in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.

Hz. Muhammed, Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kâbe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe'yi tavaf etti.

MEKKE'NİN FETHİ

Tarih: 11 Ocak 630

Bölge: Mekke

Sonuç: Müslümanların kesin zaferi, Mekke'nin alınması.

<p>AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Kübranur Uslu, İBB Meclisi’nde CHP'nin

İBB Meclisi'nde CHP'yi susturan konuşma: Gerçekten bıktım, bıktık!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Batı Karadeniz'deki kar yağışı drone ile görüntülendi

Bakan Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı ile görüştü