İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2896
  • 7,408
  • 242.409
  • 97.988
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

MEB boş kontenjanlar için yerleştirme yapacak

MEB'ten SBS boş kontenjanları için yeni tercih hakkı müjdesi geldi. MEB, sınavla öğrenci alan liselerdeki boş kalan kontenjanlar için son kez ek yerleştirme yapacak. MEB'ten ek yerleştirme açıklaması da geldi.

x

MEB, SBS sınavlarıyla bir okula yerleşemeyen öğrenci ve velilerine ek yerleştirme müjdesi verdi. 

Sınavla öğrenci alan liselerde boş kalan kontenjanlar için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla son kez ek yerleştirme yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi (OYS) ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlara son defa olmak üzere, ek yerleştirme yapılması talimatı verdi.

BOŞ KONTENJANLAR VE TERCİHLER İÇİN TIKLAYIN

Bakanlık, bu okullara Eylül ayı içinde öğrencilerden yeni tercih alarak ek yerleştirme yapmıştı. Son kez yapılacak ek yerleştirme için ise yeniden başvuru alınmayacak. Yedek liste üzerinden öğrencilerin okullara yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Liselerdeki nakil işlemlerinin sonuçlanmasının ardından boş kalan kontenjanlar belirlenecek. Buna göre yapılacak ek yerleştirmenin 4 Ekim Cuma günü sonuçlandırılması planlanıyor.

MEB E-OKUL BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYIN

MEB'DEN EK YERLEŞTİRME AÇIKLAMASI GELDİ

MEB'den yapılan açıklamada, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, daha çok öğrenciye, isteklerine uygun okulda eğitim imkanı sunulması ve okulların kapasitelerinin en üst seviyede kullanılması amacıyla 9-16 Eylül'de yeniden tercih alındığı belirtildi.

Yeni bir kayıt döneminin daha başlatıldığı ve söz konusu kayıtların 20 Eylül'e kadar devam ettiği hatırlatılan açıklamada, kayıt süreci sonlandıktan sonra, sınavla öğrenci alan okullarda boş kalan kontenjanlara nakil kabul işlemlerinin ise 1 Ekim'de gerçekleştirildiği bildirildi.

YERLEŞTİRME İŞLEMİNİN DEVAM ETMESİNE...

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımız, nakil işlemleri tamamlandıktan sonra kalan kontenjan boşluklarının doldurulması amacıyla 9-16 Eylül tarihleri arasında alınan tercihlere göre gerçekleştirilen ek yerleştirme sonrasında, yerleştirme işlemlerinde en son yedek sıradan kayıt hakkı verilen öğrenciden sonra kayıt sırası gelen öğrencilere son kez kayıt hakkı verilmesi suretiyle yerleştirme işleminin devam etmesine karar vermiştir."

YENİ TERCİH BAŞVURUSU ALINMAYACAK

Açıklamaya göre, öğrencilerden yeni tercih başvurusu alınmayacak, 20 Eylül'de sonlanan yerleştirme işlemleri devam edecek.

Bugünden itibaren yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler, ilan edildiği üzere kayıtlarını 4 Ekim Cuma günü saat 17.00’ye kadar yapabilecek.

4 EKİM SON GÜN

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri ve bu okulların kayıt dönemi hakkında bilgiler bulunacak.

Ayrıca veliler yerleştirme sonucu ile ilgili bilgilerini https://e-okul.meb.gov.tr adresinden takip edebilecek. SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek.

Yerleştirme sonucu tercihlerinden birine kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 3-4 Ekim'de saat 17.00’ye kadar yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler bu haklarını kaybedecek.

Bugün itibariyle 9-16 Eylül'de tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecek. Tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da herhangi bir okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacak. AA

E- OKUL ADRESİ İÇİN TIKLAYIN

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Yıldızları NF-5 2000 jetleri ve THY´nin Boeing 777 uçağı, TEKONFEST İstanbul kapsamında birlikt

Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

TEKNOFEST'te ATAK helikopterleri nefes kesti

En korkunç davetsiz misafirler

En Çok Okunanlar