• $7,4502
  • €9,0163
  • 438.522
  • 1524.49
27 Eylül 2013 Cuma 02:00 | Son Güncelleme:

Mazeret kâbusu bitti giremeyene ek sınav 

Mazeret kâbusu bitti giremeyene ek sınav 

Ortaöğretimde ‘Hasta olup da merkezi sınava giremezsem’ endişesi taşıyan öğrencilere iyi haber... Yeni sistemde mazeret sınavı da var. 

DORUK ÇAKAR - ANKARA 
SEVİYE Belirleme Sınavı’nın (SBS) kalkmasıyla ortaöğretime geçişte uygulanacak model netleşmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, merkezi sınavlara iki ay kala sistemdeki teknik yenilikleri açıkladı: 

- Sınavların ağır kış koşullarına denk gelmemesi için kasım-nisanda karar kılındı. 
- Sağlık sorunu veya geçerli bir mazeret nedeniyle merkezi sınava giremeyen öğrenciler için mazeret sınavı düzenlenecek. Öğrencinin sınava girebilmesi için sağlık raporu ya da velisinin mazeret dilekçesi vermesi şart. 
- Sınava girecek öğrencilerin, ‘kendilerini baskı altında hissetmemeleri’ için üst araması yapılmayacak. Ancak salona cep telefonu ve kitapla girilmeyeceği konusunda sözlü uyarıda bulunulacak. 
- Artık il sıralaması yok. 
Şırnak’taki öğrenciyle İstanbul’daki öğrencinin puan ortalaması farklı değerlendirilemeyecek. Öğrenciler eksik derslerini Eğitim Bilişim Ağı’ndan tamamlayabilecek.

PUANLAMA SİSTEMİNDE 500 KRİTERİ

6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanı 300, merkezi sınavların puanı ise 700 üzerinden hesaplanacak. Başarı puanlarının yüzde 30’u, merkezi sınavların ise yüzde 70’i eklenecek. 100’lük sistemde yığılmalar yaşanmaması için esas puanlar 
500 üzerinden hesaplanacak ve virgülden sonra dört haneye kadar genişleyecek. 

<h3>Haftalık burç yorumlarını Astrolog Ceylin Çebi AKŞAM TV izleyenleri için anlattı.</h3>

Haftalık Burç Yorumları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'dan kar manzaraları

Koronavirüsten korunmak için göldeki adacıkta yaşamaya başladı