• $7,8424
  • €9,2967
  • 485.14
  • 1211.49
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Ağustos 2020 Perşembe 09:23 | Son Güncelleme:

Malazgirt nerede, hangi ilde? 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi nedir?

Malazgirt nerede, hangi ilde" 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi nedir"

Bugün Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü. Tarih kitaplarında ‘Anadolu kapılarını Türklere açan hadise' olarak tanımlanan Malazgirt Zaferi büyük bir coşku içinde kutlanıyor. Malazgirt nerede, hangi ilde? 26 Ağustos Malazgirt Zaferi nedir? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı.

Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü büyük bir coşku içinde kutlanıyor. Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşen muharebedir. Alp Arslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, “Türklere Anadolu'nun kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe” olarak bilinir. Malazgirt nerede, hangi ilde? sorusunun yanıtı merak konusu oldu. 

MALAZGİRT NEREDE, HANGİ İLDE?

Günümüz sınırlarına göre Malazgirt, Muş'ta yer alıyor. Konum olarak Van, Ağrı, Erzurum, illerinin ortasında bulunur. Malazgirt ilçesi il merkezine karayolu ile uzaklığı 137 km olup, merkeze en uzak ilçe durumundadır. İlçenin yüzölçümü 1534 km2 olup, düz bir alana kurulmuştur.

En güzel Malazgirt Zaferi mesajları ve sözleri burada! Malazgirt Zaferi resimleri sizlerle

Doğusunda Ağrı-Patnos, batısında Muş-Bulanık, Kuzeyinde Erzurum-Karaçoban ve Karayazı Güneyinde Bitlis-Ahlat İlçeleri ile komşu olup, Fırat Nehrinin bir kolu olan Murat nehri ilçenin hemen kuzeyinden geçmektedir.

26 AĞUSTOS 1071 MALAZGİRT ZAFERİ NEDİR?

Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen arasında gerçekleşen muharebedir. Alp Arslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, "Türklere Anadolu'nun kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe" olarak bilinir.

26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt’te Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında meydana gelen ve Selçukluların mutlak zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Meydan Muharebesi, gerek Türk gerek İslam gerekse dünya tarihi açısından kısa ve uzun vadede belirleyici sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Savaştan sonraki on yıl içerisinde Müslümanlar Anadolu’nun Batı uçlarına kadar ulaşmış ve 1075 yılına gelindiğinde İznik merkezli Türkiye Selçuklu Devleti’nin temelleri atılmıştır. İslâm dünyasında Selçuklu sultanlarının liderliğini üstlendiği yeni bir devir açılırken Bizans İmparatorluğu da 1453 yılında İstanbul’un fethine kadar devam edecek olan bir çözülme dönemine girmiştir.

MALAZGİRT SAVAŞI NEDEN ÖNEMLİ?

Malazgirt Meydan Muharebesi, gerek Türk gerek İslam gerekse dünya tarihi açısından kısa ve uzun vadede belirleyici sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Savaştan sonraki on yıl içerisinde Müslümanlar Anadolu'nun Batı uçlarına kadar ulaşmış ve 1075 yılına gelindiğinde İznik merkezli Türkiye Selçuklu Devleti'nin temelleri atılmıştır. İslâm dünyasında Selçuklu sultanlarının liderliğini üstlendiği yeni bir devir açılırken Bizans İmparatorluğu da 1453 yılında İstanbul'un fethine kadar devam edecek olan bir çözülme dönemine girmiştir.

Sultan Alparslan kimdir? Sultan Alparslan mezarı nerede?

<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brezilya'dan gelen bir gemide 220 kilogram kokain ele geçirildi

A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğunda neler var?