• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
9 Ekim 2021 Cumartesi 10:03 | Son Güncelleme:

Leyla ‘faili meçhul' kaldı! 7 sanığa beraat

Leyla ‘faili meçhul' kaldı! 7 sanığa beraat
AA-DHA

7 sanığa da ceza yok! Minik Leyla öldüğüyle kaldı. Kaybolduğu köyde 18 gün sonra cesedi bulunan küçük Leyla'nın ölümüyle ilgili daha önce ağır müebbet hapse çarptırılan amcasıyla birlikte diğer 6 sanık delil yetersizliğinden beraat etti. ‘Küçük kızın amcası tarafından kilerde saklandığı' iddiasıyla sunulan ses kayıtları ise delil kabul edilmedi.

Ağrı'da 2018'de kaybolduğu köyde 18 gün sonra cesedi bulunan Leyla Aydemir'in (4) ölümüyle ilgili daha önce amca Yusuf Aydemir ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı, 6 sanık beraat etti. Erzurum'daki istinaf mahkemesi eksik inceleme nedeniyle kararı bozup sanığın tahliyesine hükmetti. Başsavcılık Leyla'nın babasıyla husumetli sanığın küçük kızı kaçırıp öldürdüğünü savundu, tahliyesine itiraz etti. Ancak üst mahkeme itirazı reddetti. Yeniden yargılanan tutuksuz 7 sanık 2'nci kez hâkim karşısına çıktı. Savcı kasten öldürme suçundan amca Yusuf Aydemir ile 2 akraba için ağırlaştırılmış müebbet hapis, suça yardım ettikleri gerekçesiyle 2 sanığın da cezalandırılmalarını istedi. Ancak hâkim delil yetersizliğinden tüm sanıkların beraatına karar verdi.

SES KAYDI DELİL SAYILMADI

28 Mayıs'taki duruşmada avukat Erdoğan Tunç eline geçen ses kaydında AFAD ekiplerinin kilerde Leyla'nın sesini duyduğunu ancak amca Aydemir'in "Ses etme, duyulursa beni öldürürler" dediğini öne sürdü. Dünkü duruşma sonrası konuşan Tunç, 4 farklı ses kaydı daha olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Biri diğerine soruyor 'Kiler meselesi nedir, bilgin var mı' diye. Diğeri de 'Evet bizimkiler ilk gün görmüşler nasıl olsa bırakılacak diye müdahale etmemişler' yanıtını veriyor. Hâkim delilleri göz ardı etti, incelemeye almadı. Yangından mal kaçırırcasına hızlıca karar verildi. Karara itiraz edeceğiz."

AĞIR MÜEBBETTEN BERAATE

Yusuf Aydemir'i ağır müebbet hapse çarptıran mahkeme, yeniden yargılamada aynı sanığı beraat ettirdi.

ANNE-BABASI KATILMADI

Leyla'nın annesi Şükran Aydemir ile yurtdışında olduğu belirtilen babası Nihat Aydemir, karar duruşmasına gelmedi.

  • leyla aydemir
  • ağır müebbet
  • beraat
  • yusuf aydemir
  • yaşam haberleri
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi