• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 20:13 | Son Güncelleme:

Salavat nasıl çekilir? (Türkçe okunuşu) La ilahe illallah ne demek, anlamı nedir?

Salavat nasıl çekilir" (Türkçe okunuşu) La ilahe illallah ne demek, anlamı nedir"

Bu gece Regaip Kandili idrak ediliyor. İslam alemi için çok önemli bir gün olan Regaip Kandili, bin aydan daha hayırlı olan Ramazan'ın habercisidir. Kandil gecesi ibadetlerini yerine getirmek isteyenler salavat nasıl getirilir? sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Salât ve selam kelimelerinden oluşan "salât-u selam" terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah'ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualar oluyor.

Mümin vatandaşlar Regaib Kandili dolayısıyla bu mübarek geceyi salavat çekerek ve ibadet ederek geçirecekler. Bir yandan da la ilahe illallah ne demek, anlamı nedir? gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Salavat getirmenin Müslümanlar için sevabı büyüktür. Peki, salavat nasıl çekilir?

LA İLAHE İLLALLAH NE DEMEK, ANLAMI NEDİR?

Kelime-i tevhidin aslı "lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah" cümlelerinden ibaret olup "Allah'tan başka tanrı yoktur, Muhammed Allah'ın elçisidir" şeklinde Türkçe'ye çevrilir.

Kelime-i tevhid, inanç esaslarının ve dolayısıyla dinin özünü oluşturan iki temel üzerine kurulmuştur.

SALAVAT NEDİR?

Salât ve selam kelimelerinden oluşan "salât-u selam" terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah'ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir. Salavât, salât kelimesinin çoğuludur. Kur'an'da, "Allah ve melekleri şüphesiz Peygambere salât ediyorlar. (O hâlde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab, 33/56) buyurulmaktadır.

Hz. Peygambere (S.A.V) Allah Teala'nın salât etmesi, rahmet etmesi; meleklerin salât etmesi, şanının yüceltilmesini dilemeleri; müminlerin salât etmesi ise, dua etmeleri anlamını ifade eder.

SALAVAT NASIL GETİRİLİR?

Kur'an-ı Kerim'in, Hz. Peygambere (S.A.V) salât-u selam getirmeyi emreden bu âyetine binaen, geçmiş dönemlerde tanzim edilmiş pek çok salâtu selam örnekleri vardır.

Hz. Peygambere (S.A.V) en kısa şekilde;

"Allahümme salli alâ Muhammed" veya "Sallallahü aleyhi ve sellem" ya da "Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim" diye salât-u selam getirilir.

<p>İstanbul Halkalı'da büyük bir yangın çıktı. </p><p>Dumanlar kilometrelerce öteden görülürken, eki

Halkalı'da iş yeri yangını

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı