• $8,5326
  • €10,1244
  • 496.727
  • 1421.03
1 Haziran 2021 Salı 09:09 | Son Güncelleme:

Kuvel Kalesi tarihi önemi nedir, ne zaman ve kim tarafından fethedildi? Kuvel Kalesi nerede, hangi şehirde?

Kuvel Kalesi tarihi önemi nedir, ne zaman ve kim tarafından fethedildi" Kuvel Kalesi nerede, hangi şehirde"

Kuvel Kalesi diğer adıyla Kol Kalesi, Türkiye sınırları içerisinde yar alıp Orta Çağ Gürcü kalesi olarak bilinmektedir. Birçok savaş ve kuşatmalar yaşayan "Kuvel Kalesi nerede, tarihi önemi nedir?" soruların yanıtları haberimizde. İşte Kuvel Kalesi tarihi önemi ve yeri...

Kuvel Kalesi sayısız kuşatmayla pek çok hükümdarlığa ev sahipliği yapmıştır. Birçok savaş yapımının popüller konumu olan Kuvel Kalesi'nin tarihi kültürel önemi TRT1 ekranlarında yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu adlı dizi ile gündeme geldi. İnternet aramalarında; "Kuvel Kalesi nerede, hangi şehirde? Kuvel Kalesi tarihi önemi nedir, ne zaman ve kim tarafından fethedildi?" soruların yanıtları merak konusu haline geldi.

Kuvel Kalesi, ilk olarak 10. yüzyıl kaynaklarında yer aldı. Günümüzde büyük oranla deforme olan kale, Gürcistan sınırına yakın olan Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunur. Birçok savaş ve kuşatmalar yaşayan Kuvel Kalesi, Selçuklu sultanı Alp Arslan tarafından ele geçirildi.

KUVEL KALESİ NEREDE?

Kol Kalesi bugün Türkiye sınırları içinde bulunan Yalnızçam Dağları'nın eşi bulunmayan zirvesinde, Kolköy köyünde bulunan Orta Çağ Gürcü kalesidir. Kveli Kalesi veya Kuveli Kalesi olarak da bilinir. Türkçe "Kol" adı "Kveli" ya da "Kueli"den gelir. Günümüzde Gürcistan sınırına yakın olan Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Ardahan ilinin Posof ilçesinde Kolköy köyündedir.

KUVEL KALESİ TARİHİ ÖNEMİ NEDİR?

Kol Kalesi, artık büyük ölçüde harap oldu. İlk kez 10. yüzyılın başlarında Gürcüce yazılan haber metninde Stepane Mtbevari'nin Gürcü kaynaklarından Azerbaycan Emiri Yusuf Ibn Abi'l-Saj-Abu l'K'asim'in işgal ordusuna direniş yeri olarak Gobron'un tutkusu bahsedilir. Bu kaynağa göre, Kol Kalesi 28 günlük kuşatma sonrasında düştü ve ayrıcalıklı bir Hristiyan olan Gürcü komutanı Gobron, İslam'a geçmeyi reddettiği için öldürüldü. Kol Kalesi, 920'li yıllara gelindiğinde, Constantine Porphyrogennetos'un (VII. Konstantin) De Ceremoniis'inde Kouel (Κουελ) olarak adlandırılan ve kaleden sonra adlandırılan bir Gürcü dükkanı olan Javakheti'nin baş kalesi olarak ortaya çıkmıştı. Bu pasajda VII. Konstantin, Profesör Cyril Toumanoff'a göre Gürcistan Bagratid Prensi II. David olabilecek "Kouel'in Arkonu" na atıfta bulunmaktadır. Kol Kalesi, başka yerlerde VII. Konstantin tarafından Yunan Tyrokastron eşdeğeri tarafından anılır ve daha sonra David'in uzaktan kuzeni, II. Gurgensahip olur. II.Gurgen, daha sonra Kol Kalesi ve Acara Özerk Cumhuriyeti'ni kayın babası Ashot Kiskas'a Klarceti'nin karşılığında verdi ve daha sonra onu da bu durumdan mahrum etti. II. Gurgen 941'de öldükten sonra Kol Kalesi, kuzenlerine geçti ve sonuçta 1008'de Gürcistan Krallığı'ın ilk kralı olan III. Bagrat tarafından diğer Bagrat sülalesine miras kaldı.

Stratejik konumu nedeniyle Kol Kalesi, tarih boyunca birçok askeri çatışmalara savaşlara ve kuşatmalar gördü. Kol Kalesi 1040'lar da, isyancı Gürcü savaş ağası IV. Liparit'in kontrolü altına girdi. IV. Liparit, sonunda 1059 yılında Gürcistan Kralı IV. Bagrat tarafından yok edildi. Görünen o ki, görünüşte kaleye Murvan Cakeli Hanedanı sahipti. 1060'lar da Kol Kalesi'nin Eristavisi ( Paradan sorumlu kişi). 1065 yılında Gürcistan kampanyaları sırasında Selçuklular Sultanı Alp Arslan tarafından ele geçildi. 1080'de, Muhtemelen Memlûk Sultanlığından mezarlı Amir tarafından yönetilen Türkler, Kol Kalesi'ndeki Gürcistan Kralı II. Giorgi'yi şaşırtmış ve mağlup etmiştir. 16. yüzyılda, Kol Kalesi, güneybatı Gürcistan'ın çoğuyla birlikte Osmanlı yönetimine girmiş ve geçmiş önemini yitirmiştir.

  • Kuvel Kalesi
  • Kuvel Kalesi nerede
  • Kuvel Kalesi hangi ilde
  • Kuvel Kalesi ne zaman kuşatıldı
  • Kuvel Kalesi ne zaman fethedildi
  • Kuvel Kalesi kim fethetti
<p class='MsoNormal'>Komşusunun telefonuna ulaşamadıklarını belirten ünlü  komedyen Gökbakar evdeki

Şahan Gökbakar komşusunun evinin yandığını duyurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Antalya'daki yangın bölgelerinde inceleme yaptı

Diyarbakır'da Amida Höyük'teki kazılarda 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 782 el bombası bulundu

Siirt'te sağlık ekiplerini köyde gören vatandaşlar aşı olmak için kuyruk oluşturdu