• $ 7,3148
  • € 8,5978
  • 477.054
  • 1073.34
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
03 Ağustos 2020 Pazartesi 07:18 | Son Güncelleme:

Diyanet'e göre kurban eti ne kadar ve nasıl dağıtılır?

Kurban eti üç bölüme ayrılıyor. Bir bölümü ev halkına, ikince bölüm eş, dost ve akrabaya hediye edilmeli, üçüncü bölüm ise, fakirlere dağıtılıyor. Kurban etini usulüne göre dağıtmak isteyenler Diyanet tarafından yapılan açıklamayı inceliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Peygamberimizin tavsiyesi yer alıyor.

Bugün Kurban Bayramı'nın son günü. Kurban Bayramı'nda kurban kesen vatandaşlar kurban etinin bir kısmını dağıtıyor. Kurban, ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanları kesmek demektir. Kurbanların eti üç bölüme ayrılıyor. Bir bölümü ev halkına, ikince bölüm eş, dost ve akrabaya hediye edilmeli, üçüncü bölüm ise, fakirlere dağıtılıyor.

KURBAN ETİ DAĞITIMI NASIL YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden konu ile ilgili açıklama yaptı. İşte o açıklama:

Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Kurban etinin tamamı evde bırakılabilir (Tahâvî, Şerhu me‘âni’l-âsâr, IV, 185). Ancak, durumu iyi olan müslümanların, toplumda muhtaçların arttığı bir dönemde kurban etlerinin çoğunu hatta tamamını dağıtmaları daha uygun olur.

Şâfiî mezhebine göre ise, kurban etinden az da olsa fakirlere verilmesi gerekir (Bkz. Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 413).

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

Uzmanlara göre, kurban etinin parçalara ayrılmasının ardından serin bir yerde 5-6 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Etin ısısının düşmesi için üstü kapatılmadan bekletilmeli. Ancak bu sürede, etin böcek ve sineklerden korunmasına da dikkat edilmeli.

Yapılan yanlışlardan biri ise eti yıkamak. Eğer içinize sinmiyor ve yıkıyorsanız, hemen ardından pişirmeniz gerekiyor. Et yıkandıktan sonra buzdolabına koyulmamalı.

Başkan Erdoğan ilk yerli elektrikli ekskavatörü test etti

Başkan Erdoğan ilk yerli elektrikli ekskavatörü test etti

Arazide yaralanan kişi ambulans helikopterle alınamayınca askeri helikopter sev

Arazide yaralanan kişi ambulans helikopterle alınamayınca askeri helikopter sevk edildi

Bu tahta parçasını muhteşem bir yüzüğe dön&#

Bu tahta parçasını muhteşem bir yüzüğe dönüştürdü

Beşiktaş'tan 'Ödül Senin' gecesi

Beşiktaş'tan ''Ödül Senin'' gecesi