• $7,8628
  • €9,3104
  • 483.776
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Ağustos 2020 Cumartesi 09:28 | Son Güncelleme:

Kurban eti nasıl saklanmalı? Et yıkanır mı?

Kurban eti nasıl saklanmalı" Et yıkanır mı"

2020 yılı Kurban Bayramı'nın birinci günü bugün kutlanıyor. Sabah bayram namazını eda eden Müslümanlar daha sonra kurbanlarını kesmeye başladı. Kurban etlerinin saklanması ve dinlendirme işlemleri gerçekleşiyor. Kurban ibadetinin birinci gün sabahı ile başlar ve bayramın üçüncü gününe kadar devam eder.

İslam alemi mübarek günlerden olan Kurban Bayramı'na erişmenin heyecanını yaşıyor. Allah rızası için kesilen kurbanlıklar, ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kurban etlerini sağlıklı bir şekilde saklanacak. Etin muhafaza edilme işleminde belli başlı noktalar bulunuyor.Kurban kesimi bayramın birinci günün ile başlar ve üçüncü günün akşama namazına kadar devam eder.

KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALI?

Uzmanlara göre, kurban etinin parçalara ayrılmasının ardından serin bir yerde 5-6 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Etin ısısının düşmesi için üstü kapatılmadan bekletilmeli. Ancak bu sürede, etin böcek ve sineklerden korunmasına da dikkat edilmeli.

Yapılan yanlışlardan biri ise eti yıkamak. Eğer içinize sinmiyor ve yıkıyorsanız, hemen ardından pişirmeniz gerekiyor. Et yıkandıktan sonra buzdolabına koyulmamalı.

KURBAN ETİ DİNLENDİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Etler dinlendirildikten sonra, derin dondurucuya ya da buzdolabına koyulabilir. Etin tüketileceği zaman buzdolabından çıkarılıp sebze bölümünde çözdürme işleminin yapılması gerekiyor. Dışarı koyarak çözdürme işlemini yaparsanız, bakterinin artmasına sebep olabilirsiniz.

Et, uygun koşulların sağlanmasının ardından buzdolabında 6 ay bekletilebilir. Bu nedenle, her defasında tüketilecek kadarının çıkarılması gerekiyor. Çözülen etin tekrar dondurulması ise sağlık açısından oldukça zararlı. Pişirmeden önce etin oda sıcaklığına getirilmesi daha yumuşak olmasını sağlıyor. 

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Galatasaray - Alanyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'na başkanlık etti

MasterChef'te Barbaros yemeğini sunamayınca Mehmet şef çıldırdı