• $8,3553
  • €9,7511
  • 503.23
  • 1108.54
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
11 Ekim 2020 Pazar 12:56 | Son Güncelleme:

Koronavirüste kamu binaları mağdur kadınların hizmetinde

Koronavirüste kamu binaları mağdur kadınların hizmetinde
AA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında şiddetle mücadelenin kesintiye uğramaması için kadın konukevlerinin yanı sıra kamuya ait 65 tesisi kadınların hizmetine sundu. Tesislerden, barınma ihtiyacı bulunan 1400 kadın ve çocuğu yararlandı.

Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kovid-19 salgını sürecinde şiddetle mücadelenin ve hizmetlerin kesintiye uğramaması için çok sayıda yeni önlem hayata geçirildi.

81 ilde 3 bin 482 kapasiteyle hizmetlerini sürdüren 145 kadın konukevinde bulunan şiddet mağduru kadınları, beraberindeki çocukları ve bu kuruluşlarda çalışan personeli salgına karşı korumak amacıyla maske, mesafe ve hijyen tedbirlerini uygulayan Bakanlık, düzenli sağlık kontrolleri, zaruri haller dışında giriş çıkışların kısıtlanması, toplu etkinliklerin iptali ve konukevlerinin periyodik dezenfeksiyonuna ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, kuruluşlara kolluk aracılığıyla yapılacak başvurularda kadınların ve beraberlerindeki çocuklarının sağlık kontrolü sağlanırken, kuruluşa kabul süreci sonrasında, çalışan personel de dahil periyodik sağlık kontrolleri yapılarak şüpheli durumlarda kişiler ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor.

İlk kez kuruluşa kabul edilenler ve hastanede tedavisi tamamlananların da sosyal izolasyon birimlerinde 14 gün süreyle takibi yapılıyor.

1400 KADIN VE ÇOCUĞA KAMUYA AİT TESİSLERDE BARINMA HİZMETİ SUNULDU

Yüksek can güvenliği riski taşıyan kadın ve çocukların iller arası nakillerinin güvenli ve hızlı tamamlanmasını, kuruluşa kabullerinden önce sağlık kontrollerinin yapılması sağlayan Bakanlık, salgın sürecinde şiddet riski olmayan, sadece sosyoekonomik yoksunluk nedeniyle hakkında barınma yeri sağlanmasına karar verilen kadınların mağdur olmaması için de kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisleri devreye almıştı.

Bu kapsamda 49 ilde kamu kuruluşlarına ait yurt, misafirhane ve otelin içerisinde yer aldığı 65 tesis, geçici olarak misafir edilmeleri amacıyla kadınlar ve beraberindeki çocukların hizmetine sunuldu.

Söz konusu tesislerden, barınma ihtiyacı olan 1400 kadın ve çocuğu yararlandı.

UZAKTAN ERİŞİMLE PSİKOSOSYAL DESTEK

Şiddet mağduru kadın ve çocuklara yönelik Bakanlıkça kuruluşlarda verilen desteklerin yanı sıra uzaktan erişimle de psikososyal destek uygulaması sürüyor.

Ayrıca, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ve kadın konukevlerinde görevli 800 personelin katıldığı çevrimiçi eğitimler düzenlendi. ŞÖNİM'ler psikolojik danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme hizmetlerini de devam ettirdi.

WhatsApp üzerinden de hizmete başlayan ALO 183 Sosyal Destek Hattı'nda şiddet mağdurlarına öncelik verilirken mağdurların acil durumda yardıma erişimini sağlamak üzere müdahale kapasitesi güçlendirildi. Bu kapsamda KADES mobil uygulaması ile 155-156 acil çağrı hatları hizmet vermeye devam etti.

<p>AA'nın Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, çatışmaların, ağırlıklı olarak c

Berde'yi hedef alan Smerç roketatar sistemi imha edildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brokolinin faydaları saymakla bitmiyor! Brokoliyi nasıl tüketirsek daha sağlıklı olur?

Vahşi doğanın hamile hayvanları