• $8,3558
  • €10,2106
  • 501.792
  • 1459.57
26 Nisan 2021 Pazartesi 09:45 | Son Güncelleme:

Aşı vurulmak orucu bozuyor mu? Koronavirüs aşısı yaptırmak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı!

Aşı vurulmak orucu bozuyor mu" Koronavirüs aşısı yaptırmak orucu bozar mı" Diyanet açıkladı!

Ramazan ayının gelmesiyle beraber oruç ibadetleri yerine getiriliyor. Ülkemizde artan salgın vakaları sonrası aşı çalışmaları da devam ediyor. Vatandaşlar randevularını alıp sırası geldiği zaman koronavirüs aşısını vurulacak. Hem oruç tutan hem de aşı vurulacak olanların akıllarındaki soru işaretine Diyanet açıklık getirdi. Koronavirüs aşısı yaptırmak orucu bozar mı? Aşı vurulmak orucu bozuyor mu?

Koronavirüs aşısı yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı yakından takip ediliyor. 11 ayın sultanı Ramazan ayıyla beraber vatandaşlar oruçlarının tutuyor. Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama çalışmaları da devam ediyor. Randevu almak isteyen kişiler Koronavirüs aşısı yaptırmak orucu bozar mı? Aşı vurulmak orucu bozuyor mu? sorusuna yanıt arıyor. Konuya yönelik net açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi.

KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, koronavirüs aşılarının orucu bozup bozmadığı hakkından konuştu.

Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Gün içerisinde oruçluyken COVID-19 aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, "Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim" şeklinde konuştu.

KEFARET GEREKMİYOR

COVID-19 aşısının orucu bozmaması nedeniyle kaza ve kefaretin gerekmediğini dikkat çeken Bozkurt, "Koronavirüs aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum" değerlendirmesinde bulundu.

<p>PKK'yı reddeden bir kişi HDP'nin içinde barınabilir mi?</p><p><br></p><p>HDP Millet İttifakı'na g

CHP'den HDP'ye 'bakanlık vaadi' tartışması

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı