İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0897
  • 5.0056
  • 175.01
  • 110.058
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Kolomb‘dan önce islamiyet gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Amerika’yı Kristof Kolomb değil, Müslümanlar keşfetti” sözleri büyük yankı buldu. ABD’li tarihçilerin araştırmaları da İslamiyet’in kıtaya 650’li yıllarda geldiğini gösteriyor.

x

EMRE ÖZTÜRK- HABER MERKEZİ 

LATİN Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika’yı 1178’de Kristof Kolomb değil, Müslümanlar keşfetti” demesi heyecan yarattı. AKŞAM, Amerika kıtasındaki Müslümanların izini sürdü. 
Ortaya çok çarpıcı bilgiler çıktı. ABD’li saygın tarihçi Frederick William Dame’ın, Amerika’daki Müslümanların tarihini anlatıldığı kitaba göre; Müslümanlar, Hz. Osman ve Hz. Ali döneminden itibaren El Salvador’dan Kanada’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayıldılar. Kristof Kolomb’dan önce Amerika kıtasında medreseler kurup, camiler inşa ettiler. 

NEW MEXICO'DA MEDRESE KALINTILARI 

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Barry Fell’in 1940-50 yılları arasında yaptığı araştırmaya göre İslamiyet, Amerika kıtasına 650’li yıllarda geldi. Bu yıllara ait Kur'an-ı Kerim'in Arapçası Kuzey Amerika kıtası boyunca keşfedildi. Prof. Fell, Colorado, New Mexico ve Indiana eyaletlerindeki araştırmalarında Müslümanların 700-800’lü yıllar arasında inşa ettiği medreselerin kalıntılarına ulaştı. Bu eyaletlerin dağlık alanlarında Müslümanların çocuklara verdiği eğitime işaret eden tabletler bulundu. Tabletlerdeki dilin Kuzey Afrika’da kullanılan Arapça olduğu; okuma, yazma, aritmetik, din, tarih, coğrafya, matematik, astronomi ve keşiflere ilişkin konuları kapsadığı ortaya çıktı. 

Küba'daki Cami

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, “Kristof Kolomb anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bir camiden bahseder. Bahsettiği Küba’daki o dağın tepesine bir cami yakışır” demişti. Kristof Kolomb, Amerika kıtasına dört büyük sefer düzenledi. Kolomb’un 21 Ekim 1492 tarihli günlüğünde; Küba’nın kuzey doğusundaki sahillere paralel olarak ilerlerken Gibara denilen güzel bir dağın tepesinde bir camii gördüğü yer alıyor. Amerika kıtasında sadece Küba’da değil Texas ile Nevada eyaletlerinde de cami ve minare kalıntılıları var.

New York'taki Medine 

AMERİKA’DA 484, Kanada’da ise 81 yerleşim biriminin adı Kristof Kolomb öncesi Arapça isimleriyle anılıyor. Indiana eyaletinde ‘Mekke’; Idaho, New York, Ohio, Tennessee ve Texas eyaletlerinde ‘Medine’; Kuzey Dakota’da ‘Hazen’; Kanada’da ‘Arva’ ve ‘Medine’ gibi yerleşim birimleri bulunuyor. 

Başörtülü yerli kadınlar 

KRISTOF Kolomb, üçüncü keşif yolculuğunda tuttuğu günlükte Trinidad adasında eşarplar bulduklarını ve yerlilerin bu eşarba ‘elmeyzer’ dediklerini yazıyor. Elmeyzer halen Kuzey Afrika bölgesinde aynı adla anılan bir eşarp türü. Yine Latin Amerika’nın keşfinde büyük rol oynayan Cortes’in anılarında kıta boyunca keten başörtülü ve şalvarlı yerli kadınlar gördükleri yer alır. 

Dağdaki 'Şeytan' yazısı

1951 yılında Nevada sınırındaki Beyaz Dağlar bölgesinde bir yazı bulundu. Bu yazıda Küfi Arapçasıyla (Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi) “Şeytan tüm yalanların kaynağıdır” yazıyor. Yine Nevada’da Ateş Vadisi’ndeki Atlata kayalıklarında bulunan ve 650 yılının öncesine ait olduğu anlaşılan taş parçasında ‘Hamid’ ismi kazılı. 

Allah yazılı tablet 

KOLOMB’UN Amerika'yı keşfinden yaklaşık 8 asır öncesine ait olan şaşırtıcı bulgu… Nevada’daki bir arkeolojik kazıda üzerinde 'Allah' yazan ve yedinci yüzyıla ait olan bir tablet bulundu. Yine bir başka tablette ise “Muhammet Allah’ın elçisidir” yazısı bulunuyor.  

Diriliş Ertuğrul´da geçtiğimiz haftaki bölümde Saadettin Köpek karakterinin öldürülmesi dünyada da g

Köpek öldü yüzde 50 indirim yapıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İstanbul Yeni Havalimanı’na 6 bin metrekarelik ‘Lounge’

Mutfakta ev hanımlarını utandıran başarısızlıklar

En Çok Okunanlar