• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
02 Aralık 2020 Çarşamba 09:21 | Son Güncelleme:

Kar lastiği zorunluluğu başladı mı? Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Kar lastiği zorunluluğu başladı mı" Kış lastiği takmama cezası ne kadar"

Aralık ayının gelmesi ile birlikte kış lastiği zorunluluğu da gündeme geldi. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Ancak kış lastiği zorunluluğu bulunan araçlar için uygulamaya uymayanlara para cezası kesiliyor. Peki, 2020 kış lastiği zorunluluğu başladı mı? Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

Kış lastiği zorunluluğu araç sahiplerinin gündemindeki konular arasında yer alıyor. Araç sahipleri kış lastiği takma zorunluluğu olup olmadığını ve bu uygulamanın hangi tarihte başlayacağını ve takmama cezasının ne kadar olduğunu araştırıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Peki, 2020 kış lastiği zorunluluğu başladı mı? Kış lastiği takmama cezası ne kadar?

2020 KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarılmıştı.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NEDİR?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ticari araçlar için zorunlu tutulan “kış lastiği uygulamasına” uymayan sürücülere 776 TL ceza kesileceğini açıkladı.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU OLAN ARAÇLAR

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamasına karşın can ve mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Uygulamayla kış şartları için önlemini almayan araçların ulaşımı aksatması ve vatandaşların mağdur olmasının önlenmesine çalışılıyor.

Kış lastiklerinin, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlaması gibi özellikleri bulunuyor.

<p>Dr. Okan Güray Bülbül konuya ilişkin Duygu Gecü Yüzseven'e şöyle anlattı:</p><p>Çalışma ha

Çalışma hayatında aşı nasıl teşvik edilir?

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi