• $9,5189
  • €11,1116
  • 545.687
  • 1455.42
25 Mayıs 2021 Salı 22:02 | Son Güncelleme:

Karadeniz'in Afrikalı hemşehrileri! Hayaller yeşil saha gerçekler çay bahçesi

Karadeniz'in Afrikalı hemşehrileri! Hayaller yeşil saha gerçekler çay bahçesi
DHA

Hayaller futbol gerçekler çay! Karadeniz'de çay hasadı başladı. Afrika uyruklu işçiler günlük yevmiyeyle çalışırken, içlerinden Senegalli Abdülhamit, Türkiye'ye futbolcu olmak için geldiğini söyledi.

Doğu Karadeniz'de; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemi başladı. Sınır kapılarının kapatılması nedeniyle Gürcistan ve Azerbaycan'dan her yıl gelen 40 bin işçi bu yıl gelemedi. Bu işçilerin yerini Türkiye'de oturma izni bulunan Gambiya, Senegal, Sudan ve Zambiya uyruklu Afrikalı işçiler aldı. İşçiler 200- 250 TL arasında değişen yevmiye ile çay topluyor.

'OYNAYACAK KULÜP BULAMADIM'

Antalya'da oturan ve 3 yıldır çay topladığını belirten Senegalli Abdülhamit Baa (23) futbolcu olmak için Türkiye'ye geldiğini ancak kulüp bulamadığını belirterek "Oynayacak takım bulamayınca arkadaşlarım vasıtasıyla buraya çay toplamaya geldim. 3 sezondur çay topluyorum. Hiç bilmiyordum, yavaş yavaş öğrendim ama şimdi iyi çay topluyorum" dedi.

Senegalli Osman Mosek ise (22) ilk kez geldiği Karadeniz'de bir haftadır çay topladıklarını söyleyerek, "Öğreniyorum, çok zor değil, arkadaşım da bana öğretiyor" ifadelerini kullandı. Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim ise bahçeye girerek çayın nasıl toplanması gerektiğini bizzat anlattı.

Senegalli Osman Sisi "7 yıldır Türkiye'deyim, iki sezondur Rize'ye çay toplamaya geliyorum. Artık çay toplamayı öğrendim, arkadaşlarım da gelecek" dedi.

  • doğu karadeniz
  • afrikalı
  • yaşam haberleri
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu