• $8,0939
  • €9,5745
  • 496.414
  • 1144.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Mayıs 2020 Cuma 09:16 | Son Güncelleme:

Kapalıçarşı ne zaman açılacak? Kapalıçarşı açılış tarihi belli oldu mu? İşte yanıtı...

Kapalıçarşı ne zaman açılacak" Kapalıçarşı açılış tarihi belli oldu mu" İşte yanıtı...

Kapalıçarşı'nın ne zaman açılacağı hem orada çalışan esnaf hem de alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreliğine Kapalıçarşı faaliyetlerini durdurulmuştu. Kapalıçarşı ne zaman açılacak? Kapalıçarşı açılış tarihi belli oldu mu? Normalleşme takviminin belli olmasından sonra gözler çarşının açılacağı tarihte.

Kapalıçarşı ne zaman açılacak? Kapalıçarşı açılış tarihi belli oldu mu? Birçok vatandaşın merakla takip ettiği konular arasından yer alıyor. Dünyanın en büyük ve en eski Kapalı çarşılarından biridir. İçinde birçok dükkân bulundurur. Küresel boyuta ulaşan yeni tip koronavirüs salgını sonrası Kapalıçarşı’da hizmetler geçici süreliğine askıya alındı. Normalleşme takvimi ile beraber Türkiye’de faaliyet gösterecek yerler belli oldu. Haberimizin içerisinden Kapalıçarşı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

KAPALIÇARŞI NE ZAMAN AÇILACAK?

Yeni normalleşme takvimine göre Kapalıçarşı 1 Haziran’da açılacak.

ÇARŞI VE PAZARLAR AÇILIYOR MU?

Pazaryerleri, sosyete pazarları hariç 11 Mayıs’ta açıldı. Sosyete pazarlarının da haziran ayının başında açılması planlar arasında. Merakla beklenen Kapalıçarşı da 1 Haziran’da açılacak. Pazaryerlerinde uygulanan maske zorunluluğu ve mesafe kuralı, sosyete pazarı ve Kapalıçarşı’da da uygulanacak. Genelgeyle, il, ilçe ve beldelerdeki pazaryerlerinde, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Söz konusu malzemelerin 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren geçerli olmak üzere pazarlarda satışına izin verildi.

Pazaryerlerinde bu malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı, daha önce yayımlanan genelgelerle mevcut pazaryerleri için getirilen her bir satış yeri arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

KAPALIÇARŞI NE ZAMAN KAPATILDI?

Koronavirüs salgını ile mücadele çerçevesinde bugün itibariyle ziyaretçi girişine kapatıldı. Kapalıçarşı’ya ziyaretçi girişi 24 Mart tarihinde saat 10-16.00 arasında iki kapıdan sağlanıyordu.. Çarşı 25 Mart'ta ziyaretçi girişine tamamen kapatıldı. Esnaf ve dükkanlarda çalışanlar ise çarşının Mercan ve Kılıçlar kapısından tek tek kimlik kontrolü ile içeri alıyor. Burada çalışanlar kısa süreli işlerini hallettikten sonra tekrar çarşıdan ayrılıyor.

KAPALIÇARŞI HAKKINDA

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı'da yaklaşık 4.000 dükkân bulunmaktadır ve bu dükkânlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000'dir. 

<p>Kurgu: <a href='mailto:can.yildiz@turkmedya.com.tr'>can.yildiz@turkmedya.com.tr</a></p><p>Editör:

ABD seçimlerinde ne olacak: Trump mı Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye'yi yeşillendiriyor! İşte ormanlarımızın eski ve yeni halleri

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları