• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
29 Nisan 2021 Perşembe 09:08 | Son Güncelleme:

2021 Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı? Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor?

2021 Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı" Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor"

Ramazan ayının en önemli gecesi olan Kadir Gecesi için geri sayım sürüyor. Ramazan ayının son 10 gecesinde aranan Kadir Gecesi, Kur'an-ı Kerim'in vahiy olarak geldiği zamandır. Yüce dinimiz İslam'ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta geleni Kadir Gecesi'nin bu sene hangi tarihe denk geldiği Diyanet tarafından açıklandı. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2021 Kadir Gecesi'ne kaç gün kaldı?

Kadir Gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede kılınan namaz ve okunan Kur'an-ı Kerim'in daha fazla sevap olduğu söylenmektedir. En faziletli, şerefli gecelerden biri olan Kadir Gecesi kutsal ve yüce kitabımızı Kur'an-ı Kerim'in indirildiği zamandır ve Ramazan'ın 27. gecesi olarak bilinmektedir. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor?

KADİR GECESİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı takvime göre Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecek. Buna göre Kadir Gecesi'ne 10 gün kaldı.

KADİR GECESİ'NDE NE OLDU?

Aynı adı taşıyan 97. sure bu gecenin fazileti hakkında nazil olmuştur. Surede Kur'an'ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir.

Kadir Gecesi bilindiği gibi Kur'an'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gecedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed'e Hira dağında Kur'an'ı Kerim'in ilk ayeti o kutsal gecede inmiştir.

KADİR GECESİ ÖNEMİ NEDİR?

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

Kadir Gecesi, yüce dinimiz İslam'ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden en başta gelenidir. Kadir Gecesi, İslam güneşinin, Kuran meşalesinin dünyayı aydınlatmaya başladığı mübarek bir gecedir. Bu gece, kalbi Kuran nuru ve peygamber müjdesi ile parlayan, alnı secde izleri ile nurlanan müminler için af ve mağfiret gecesidir.

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi "hüküm, şeref, güç, yücelik" gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise "leyletü'l-Kadr" şeklinde Kur'ân-ı Kerîm'in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Sûrede Kur'an'ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade ettiğini belirtirler (Taberî, XV, 339). Ancak genel bir rakam konumunda bulunması ve ism-i tafdîlden sonra gelmesi dikkate alınarak bu sayının çokluktan kinaye olabileceğini söylemek de mümkündür (Mâtürîdî, vr. 895b; Mevdûdî, VII, 187). Kur'ân-ı Kerîm'in başka âyetlerinde de bin ve elli bin yıla tekabül eden "gün" kavramı kullanılmaktadır (es-Secde 32/5; el-Meâric 70/4).

Allah'ın insanlara peygamberler vasıtasıyla son hitabı ve nihaî mesajı olan Kur'an'ı indirmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktası teşkil ettiği için bu olayın gerçekleştiği gece özel bir anlam taşır. Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste, önceki ümmetlerin uzun ömürlü olmaları sebebiyle fazla sevap kazanma imkânına sahip bulunmalarına karşılık müslümanlara Kadir gecesinin verildiği belirtilir (el-Muvaṭṭaʾ, "İʿtikâf", 6). Kadr sûresinde bildirildiğine göre bu gecede Allah'ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yeryüzüne barış ve esenlik hâkim olur.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı

Kadir Gecesi nasıl ibadet etmeliyiz, neler yapmalıyız?