• $ 6,8601
  • € 7,81
  • 398.986
  • 118713
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
07 Haziran 2020 Pazar 07:55 | Son Güncelleme:

Kaçış sendromu hastalığı nedir, belirtileri nedir? Kaçış sendromu hastalığının tedavisi var mı?

Kaçış sendromu hastalığı hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar aramalarını hızlandırdı. Kılcal damarlarda bulunan sıvının damarlardan dışarı geçmesiyle oluşan bir hastalıktır. Ciddi ataklar ve krizlere sebep olabilmektedir. Kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu hastalığının tedavisi var mı? Haberinizin içerisinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Nadir görülen bu hastalık son yıllarda adından çokça söz ettirmektedir. Aniden oluşan ataklar veya krizlere sebep olan bu hastalığın ana nedeni kılcal damarlarda bulunan sıvının damarlardan dışarı geçmesiyle oluşuyor. Kaçış sendromu hastalığının tedavisi var mı? Bu hastalığa yakalananlarda tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, karın ağrısı gibi şikayetler gözlemlenmektedir. Detaylı bilgiye haberimizin içerisinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

KAÇIŞ SENDROMU HASTALIĞI NEDİR?

Kaçış Sendromu hastalığı, ülkemizde şu ana kadar sadece Mehmet Ali Erbil'de gözlemlenmiştir. 1960 yılında B. Clarkson tarafından ilk kez teşhis edilen bu hastalık, dünya çapında da çok az gözlemlenmektedir. İşte, Kaçış Sendromu hastalığı hakkında merak edilen bazı bilgiler

Kaçış sendromu hastalığı ya da bilimsel adıyla "Capillary leak syndrome" kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması" olarak tanımlanmaktadır. Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor. Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 791 vakaya rastlanmıştır. ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil'de rastlanmıştır.

KAÇIŞ SENDROMU HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Kaçış sendromu hastalığının bilinen herhangi bir kesin tedavisi olmayıp genellikle hastalığın yol açtığı sorunları geri döndürmeye yönelik tedaviler uygulanır. Sebep olduğu ataklar nedeniyle gündelik yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkileyen bu hastalık aynı zamanda yol açtığı sorunlar nedeniyle vücudun diğer doku ve organlarının da işleyişini bozarak farklı hastalıkların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Hastalığın tedavisinde temel amaç, atakların önlenmesidir. Bu atakların önlenmesi için bazı durumlarda gribal enfeksiyon tedavisinde kullanılan birtakım antibiyotikler ile bronşit ve astım tedavisine yönelik ilaçlardan yararlanılır. Krizlerin önlenebilmesi için sürekli ve düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalı, gerekli durumlarda tansiyonun normal seviyelere getirilebilmesine yönelik ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Hastalığın tanısını almış olan bireylerde stres, kaza ve yaralanma gibi travmalar atakları tetiklediği için kişiler kendilerine ve sağlıklarına gerekli özeni göstermelidir. Kapiller kaçış sendromu hastalarında ayrıca alerji testi yapılarak kişinin hassasiyetinin olduğu maddeler belirlenmeli, atak oluşumuna sebep olabileceği için hastalar alerjen maddelerle temastan kaçınmalıdır.

KAÇIŞ SENDROMU HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tansiyon düşüklüğü

Kanın yoğunlaşması

Baş dönmesi

Karın ağrısı

Bulantı ve kusma

Vücudun belirli bölgelerinde oluşan şişlikler

Bağırsaklarda ödem oluşumu

Karında asit birikmesi

Şok

Fransa'nın Afrika ülkelerindeki etkisi sona mı eriyor?

Fransa'nın Afrika ülkelerindeki etkisi sona mı eriyor?

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber

Bitter çikolata tüketmek için 10 neden

Bitter çikolata tüketmek için 10 neden

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kap

Uyarılar fayda etmedi; İstanbul'da minibüsler tıka basa doldu, kapılar kapanmadı