• $7,6308
  • €9,0011
  • 470.393
  • 1087.03
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Ağustos 2020 Cumartesi 09:19 | Son Güncelleme:

İzolasyon ne anlama geliyor? Evde izolasyon ihlali cezası nedir?

İzolasyon ne anlama geliyor" Evde izolasyon ihlali cezası nedir"

İçişleri Bakanlığı tarafından "İzolasyon Tedbirleri" genelgesi hazırlandı. 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeye göre, Kovid-19 tanılı/temaslı/evde izolasyona alınanların izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da kullanılarak sağlanacak. Evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında da ceza uygulanacak...

İzolasyon kavramı ve evde izolasyon ihlali cezası, gündemde merak edilen konular arasında yer alıyor. Kovid-19'la mücadelede alınan tedbirlerin etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla "Mahalle Denetim Ekipleri" oluşturulacak. Genelgeye göre, Kovid-19 tanılı/temaslı/evde izolasyona alınanların izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da kullanılarak sağlanacak.

EVDE İZOLASYON İHLALİ CEZASI NEDİR?

Evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında idari para cezası uygulanacak, adli işlem yapılacak.

İZOLASYON NE DEMEK?

İzole etmek, yalıtmak, tek başına bırakmak anlamına geliyor. Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüs enfekte olmuş bir insan öksürdüğünde havaya saçılan virüs yüklü zerrecikler yoluyla yayılıyor. Bu nedenle herkesin kendisini evinde, odasında izole etmesi gerekiyor.

SOSYAL İZOLASYON NEDİR?

Sosyal izolasyon, grip ve tüberküloz gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için kişinin kendini toplumdan kısmi veya tamamen uzaklaştırmasıdır.

EVDE İZOLASYON NASIL UYGULANIR?

Kendini izole etmek İngiltere'deki kullanımı ile esas olarak evde kalmak ve egzersiz yapma dışında evden çıkmamak olarak tarif ediliyor. Okula, işe gitmiyor kamusal alanlara girmiyorsunuz. Kendini izole etmesi istenenlerin gıda ve diğer ihtiyaçları için alışverişe de mümkünse çıkmaması gerekiyor.. Bu ihtiyaçlarını karşılayacak kimsesi olmayanların alışverişe çıkmaya mecbur kalırlarsa ev dışında her türlü sosyal teması minimuma indirmeye özen göstermeleri isteniyor.

İçişleri Bakanlığı İzolasyon Tedbirleri Genelgesi yayında! Mahalle Denetim Ekipleri oluşturulacak!

<p>Editör: Eda Cabul</p>

Piyasalar haftaya nasıl başladı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Mucitler hakkında ilk kez duyacağınız ilginç bilgiler

Çamlıca Tepesi'ndeki eski antenler kaldırılıyor