• $7,7892
  • €9,2948
  • 452.965
  • 1345.55
29 Ekim 2020 Perşembe 16:09 | Son Güncelleme:

İzmir'de heyecanlandıran keşif: 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği bulundu

İzmir'de heyecanlandıran keşif: 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği bulundu
AA

İzmir'in Yeşiloca Höyüğü'nde devam eden kazılarda mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği bulundu. Yaklaşık 5 santim boyutundaki ana tanrıça heykelciği koroma altına alındı.

İzmir'in Yeşilova Höyüğü'nde bulunan mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği heyecanlandırdı. Anadolu'daki diğer örneklerinden farklı olan heykel, koruma altına alındı.

AA'da yer alan habere göre, Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesinin desteğiyle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Derin, bu yıl kazılarda yaklaşık 250 eserin bulunduğunu, bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel öneminin bulunduğunu bildirdi.

Eserin, İzmir Müze Müdürlüğüne teslim edildiğini aktaran Derin, bu heykelcikten Yeşilova'da yaşayan ilk Egeliler'in ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindiklerini anlattı.

Anadolu'da aynı dönemlerde Çatalhöyük ve Göller Bölgesi'nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendiğini, Ege'de ise mermerin işlendiğini gördüklerini belirten Derin, ana tanrıça heykelinin daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis'e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inandıklarını dile getirdi.

"ANADOLU'DAKİ DİĞER ÖRNEKLERİNDEN FARKLI"

Heykelciğin baş kısmının bulunamadığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Derin, şu bilgileri verdi:

"Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu'daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egeliler'in mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri."

<p>İzmir'in Seferihisar ilçesinde 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından evle

İzmir depreminin yaraları sarılıyor: Depremzedeler konteyner kentte yeni yaşamlarına başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Boş kalan kampüsün yeni misafiri tilki böyle görüntülendi

Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşılarda yan etkiler açıklandı