• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Haziran 2020 Çarşamba 09:16 | Son Güncelleme:

İstanbul'da bugün yağış var mı? Dolu uyarısı olan iller hangileri?

İstanbul'da bugün yağış var mı" Dolu uyarısı olan iller hangileri"

İstanbullular başta olmak üzere yurttaki binlerce vatandaş dolu ve yağış uyarılarını yakından takip ediyor. Meteoroloji'den yapılan açıklamalara göre, İstanbul'da yağışların öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. İstanbul'da dolu yağışı var mı? Dolu uyarısı olan iller hangileri? sorularının yanıtı haberimizde yer alıyor...

Meteorolojiden dolu ve kuvvetli yağış uyarıları yapılıyor. Vatandaşlar hava durumunu yakından takip ediyor. Meteoroloji'ye göre, İstanbul'da yağışların öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Vatandaşlar İstanbul'da dolu yağışı var mı? Dolu uyarısı olan iller hangileri? sorularının yanıtını araştırıyor. İşte Meteorolojiden yapılan uyarılar...

İSTANBUL'DA DOLU YAĞIŞI VAR MI?

İstanbul'da tüm bölgelerde dolu yağışı beklenmiyor, ancak yer yer doğu yağışları ile karşılaşılabiliyor. Meteoroloji verilerine göre, parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması ve akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

DOLU UYARISI OLAN İLLER

Yağışların; Marmara, Kuzey Ege (İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya), Batı Karadeniz, Aydın, Muğla'nın kıyı kesimleri, Ankara’nın kuzey ve batı ilçeleri ile Çankırı ve Eskişehir çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum, eğimin yüksek olduğu yerlerde heyelan, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOLU NASIL OLUŞUR?

Dolu, buz şeklinde katı bir yağış şeklidir. Yağış, sıvı özelliğini kaybederek meydana gelecektir. Çok büyük dolu tanelerinin tarlalara, araçlara, çevreye ve insanlara zarar vermesi oldukça mümkündür. Dolu boyutlar 5 mm ila 15 cm arasında olabilir. Dolu, bulutların altında oluşur ve şimşek fırtınası merkezinden yaklaşık 2 deniz miline kadar etkili olabilir.

Dolu bulutların altında oluşur. Yukarı doğru yükselen sıcak ve kuru hava, donma derecesinde hava akımına girer ve ani soğutma meydana gelir. Uzun süre bulutta doldurulmuş taneler oluşur. Aynı şekilde, bulutlardaki hava akışının etkisiyle sıvı yağmur damlaları yükselmeye başlar.

0 ila -40 derece arasında hava ile karşılaştıklarında donmaya başlar. Bu şekilde dolu oluşur.

<p>Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir v

İşgalci Ermenistan'dan savaş suçu.. Çocukları cephe hattına sürüyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi